داروها

THC یا تتراهیدروکانابینول چیست؟

THC (Tetrahydrocannabinol)

تتراهیدروکانابینول تا حد زیادی مسئول اثرات روانی کانابیس و فعالیت های آن شبیه رفتار طبیعی مواد شیمیایی اندوکانابینوئید بدن است. اینکه با چه سرعتی اثرگذار باشد بستگی به نوع سویه ، دوز، میزان تحمل و نحوه مصرف دارد.

به طور کلی وقتی کانابیس استنشاق شود اثرات آن با سرعت بیشتری احساس می شود.

کانابینوئیدها از جمله THC وارد ریه شده و جذب جریان خون می شود، خون به سرعت کانابینوئیدها را به بدن و مغز می آورد و این تأثيرات تقریبا بلافاصله احساس می شود. غلظت THC و سایر کانابینوئیدها نزدیک میزان مصرف شده است برای مثال دوز استنشاق شده اگر ۱۰ میلی گرم باشد، مقدار جذب شده در خون نزدیک به آن مقدار است زیرا کانابینوئیدها قبل از جذب در جریان خون متابوليزه نمی شوند.

مصرف خوراکی کانابیس به ویژه همراه غذا و نوشیدنی موجب به تأخیر افتادن تأثیر آن می شود و از نظر زمانی حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد. همچنین غلظت کمتری از کانابینوئیدها از جمله THC جذب خون می گردد.

این اثرات در بین افراد مختلف متفاوت است؛ حتی زمانی که به یک میزان و از یک سویه و به یک شیوه استفاده شود. برخی از افراد تجربیات لذت بخشی مانند سرخوشی، فعال شدن و نشاط ، گیجی و ریلکس شدن بدن را گزارش می دهند. برخی دیگر از افراد بعد از استعمال کانابیس تأثیرات منفی از جمله حالت وحشت، ترس، اضطراب و بی اعتمادی را گزارش می دهند که این امر می تواند به دلیل مصرف بیش از حد این ماده باشد یا اینکه فرد آمادگی و تجربه استفاده از آن را نداشته است. همچنین مواردی وجود دارد که نشان می دهد مصرف بیش از حد کانابیس منجر به توهم، از دست دادن هویت شخصی و هذیان می شود؛ البته این موارد همگی موقتی هستند. براساس آنچه متخصصان مشاهده کرده اند این موارد با اختلالات روان پریشی از جمله اسکیزوفرنی و افسردگی که با مصرف طولانی مدت کانابیس می تواند به وجود آید، متفاوت است.

حالت « high» ناشی از مصرف استنشاقی کانابیس می تواند از یک تا سه ساعت به طول انجامد در حالی که مصرف کانابیس به فرم خوراکی اثر طولانی تری دارد. در هر صورت تا چند هفته پس از مصرف کانابیس آثار وجود THC در خون قابل ردیابی است.

THC به گیرنده های کانابینوئید در مغز و بدن متصل می شود، زمانی که به گیرنده های مغز متصل می شود، THC اثرات « high» یا سایکواکتیو مانند حالت سرخوشی و افزایش خلق وخو را ایجاد می کند.

زمانی که THC با گیرنده های کانابینوئید در بدن، به ویژه در بافت عضلانی اسکلتی پیوند یابد، یک به اصطلاح «body buzz» تجربه می شود.

اثرات THC در بدن

مطالعات نشان می دهد غلظت های مختلفی از گیرنده های کانابینوئید در مغز وجود دارد. گیرنده های کانابینوئید بیشتر در مناطق مغزی مربوط به لذت، درک زمان ، هماهنگی، حافظه و تفکر هستند. به عنوان مثال می توان به اختلال در تفکر و تغییر درک حسی حافظه اشاره کرد. مصرف کننده ممکن است رنگ های روشن تری را ببیند و صداهای واضح تری را بشنود.

برخی از مصرف کنندگان درک عمیق و بهتری از محرک های حسی مانند موسیقی و هنر دارند همچنین احساسات نیز عمیق تر دریافت می شوند.

THC زمانی که در این مناطق مغزی به گیرنده های اندوکانابینوئید متصل می شود می تواند نحوه عملکرد hippocampus  و orbitofrontal cortex را تغییر دهد لذا می تواند منجر به تغییراتی در عملکردهای مختلف مغزی شود. روند تفکر مختل می شود و توانایی انجام کارهای پیچیده و یادگیری تحت تأثیر قرار می گیرد. امکان دارد فرد در این زمینه ها پیشرفت کند یا دچار کاهش عملکرد شود.

 THC همچنین می تواند منجر به تداخل در عملکرد گانگلیون پایه مغز و مخچه شود. این مناطق زمان واکنش، وضعیت، تعادل و هماهنگی را کنترل می کنند. تداخل در عملکرد این مناطق مغز می تواند توضیح دهد که چرا به بسیاری از مصرف کنندگان توصیه می شود از رانندگی، کار با ماشین آلات سنگین و انجام کارهایی که به ایمنی و هماهنگی مناسب نیاز دارد اجتناب کنند.

سیستم دیگری که THC روی آن تأثیر می گذارد سیستم پاداش است. این سیستم مغزی بر پاسخ به فعالیت های لذت بخش مانند غذاخوردن و رابطه جنسی تأثیر می گذارد. وقتی THC به گیرنده های کانابینوئید متصل شود، سیستم پاداش را فعال می کند. تحریک حاصل از اتصال  THC، باعث تولید بیشتر دوپامین می شود؛ بسیار بیشتر از زمانی که با محرک های طبیعی و غیرکانابیس فعال شود. این همان حالتی را ایجاد می کند که بسیاری از مصرف کنندگان تفریحی کانابیس دنبال آن هستند.

هذیان، تغییر تفکر و توهم نیز به دلیل تغییرات ایجادشده توسط کانابیس است. همچنین می تواند باعث از بین رفتن حس هویت شخصی فرد شود.

اثرات THC بر روی بدن

برخی از مصرف کنندگان کانابیس عوارض جانبی دیگری مانند تاکی کاردی (ضربان قلب سریع) خواب آلودگی، ریلکس شدن، نشاط، اضطراب و تسکین درد را گزارش کرده اند.

تعداد کمی نیز گزارش کردند که در یادآوری خاطرات اخیر با مشکل مواجه شده اند (یادآوری موضوعات مربوط به حافظه کوتاه مدت).

شروع و شدت اثرات به میزان و روش مصرف کانابیس بستگی دارد. به طور معمول، اثرات در ۱۰ – ۳۰ دقیقه پس از مصرف کانابیس ایجاد و با مصرف استنشاقی زودتر شروع می شود. اثرات حدود ۲ ساعت طول می کشد. با این حال اثرات سایکوموتور آن تا مدت ها و حتی بعد از فروکش کردن حالت high احساس خواهد شد.

خطرات THC

یکی از بزرگترین خطرات THC مصرف بیش از حد آن است که بیشتر با مصرف خوراکی کانابیس همراه است. مردم تصور می کنند بدون ایجاد عوارض منفی، هر اندازه که می خواهند می توانند این گیاه را مصرف کنند. برخی افراد با مصرف محصولات جذاب کانابیس طوری سرگرم می شوند که فراموش می کنند میزان مصرف همیشگی شان چه مقدار بوده است.

این مسئله موجب نگرانی کشورهایی شده است که مصرف پزشکی کانابیس را قانونی کرده اند. هرکسی می تواند به راحتی در یک مغازه قدم بزند و از میان انواع خوراکی های جذاب انتخاب کند. یک فرد می تواند به راحتی یک کیسه بزرگ آدامس حاوی کانابیس مصرف کند.

تصور کنید این فقط یک مورد معمولی آن است که اثرات آن ممکن است روزها ادامه داشته باشد و به اورژانس ختم شود!

خوراکی ها برخلاف آنچه عموم تصور می کنند مقادير THC بالایی دارند. مردم فکر می کنند یک آدامس خرسی یا یک شیرینی کوکی تاثیر زیادی روی مغزو بدن نخواهد گذاشت اما اثرات کانابیس همچنان احساس می شود.

علاوه بر این، اثرات ناشی از مصرف خوراکی در مقایسه با مصرف استنشاقی کانابیس تمایل بیشتری به ماندگاری دارد. شدت اثرات هنگامی بیشتر می شود که ترکیبات کانابیس از طریق دستگاه گوارش جذب شوند. اگر بخواهیم اثرات مصرف خوراکی و استنشاقی کانابیس را بررسی کنیم، بعد از مصرف استنشاقی اثر آن ۴۵ دقیقه تا چند ساعت طول میکشد.

مصرف کننده اثر آن را هنگام استنشاق زودتر از هنگام غذاخوردن احساس می کند. این موضوع به فرد کمک می کند میزان ماده مصرفی خود را برای استنشاق تنظیم کند.

از طرف دیگر یک فرد کوکی حاوی کانابیس را می خورد و چیزی احساس نمی کند. تصور می کند اگر تعداد بیشتری کوکی مصرف کند تأثیر آن را زودتر احساس خواهد کرد. تأثیر ماده حدود یک ساعت بعد از مصرف شروع می شود و زمان بیشتری ادامه خواهد داشت. وقتی فرد احساس می کند تأثیر ماده شروع شده که بیش از اندازه کوکی مصرف کرده است.

هنگامی که اثرات شروع می شود شدت خواهد یافت و دلیلش این است که مقدار بیشتری ترکیبات فعال کانابیس در سلول ها جذب و حفظ می شوند؛ همچنین میزان ماده خوراکی مصرف شده در شدت بیشتر اثرات آن نقش دارد. مدت آن نیز طولانی تر است و می تواند ۶ تا ۸ ساعت به طول بینجامد حتی برخی ممکن است این اثرات را برای روزها احساس کنند.

غلظت THC

غلظت THC در بین گونه های مختلف کانابیس متفاوت است. در اینجا می خواهیم به غلظت های مختلف Marijuana ، Hemp  و Hashish نگاه کنیم.

 Marijuana بر اساس وزن حاوی ۱ تا ٪۵ THC است.. Hashish بر اساس وزن می تواند حاوی ۵ تا ٪۱۵ THC باشد. غلظت روغن hashish بیشتر است و به طور متوسط به ۲۰٪ می رسد. Hemp یکی از کمترین غلظت های طبیعی THC را دارد و به ٪۰٫۵ می رسد.

بعضی از سویه ها نیز به نحوی پرورش داده شده اند که حاوی مقادیر خیلی کمتری THC باشند. برخی می توانند از نظر وزنی تنها حاوی ٪۰٫۳ THC باشند از طرف دیگر سویه هایی هم هستند با مقادیر THC بالاتر که بر اساس وزن به ٪۲۰ می رسد.

امیدواریم این مطلب توانسته باشد به شما در درک بهتر THC یا تتراهیدروکانابینول کمک کند. گام بعدی کسب اطلاعات بیشتر درباره قوانین حاکم بر کانابیس در منطقه و محل زندگی شما است. حتی اگر شواهد بسیار قانع کننده وجود داشته باشد، بعضی از کشورها و مکان ها مجازات سنگینی برای کسانی که کانابیس مصرف، نگهداری ، فروش و پرورش می دهند قرار داده اند. مراقب باشید و اطمینان حاصل کنید که محدودیت های قانونی کانابیس را قبل از اقدام برای اهداف پزشکی ومصرف آن، می دانید.

منبع: کتاب داروخانه کانابيس

میانگین امتیازات 4.6 / 5. تعداد امتیازات 34

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا