داروها

استازولامید (دیاموکس)

Acetazolamide (Diamox)

استازولامید با نام تجاری دیاموکس (Diamox) در افرادی که دارای انواع خاصی از گلوکوم هستند برای کاهش میزان مایعات در چشم استفاده می شود که باعث کاهش فشار داخل چشم می شود.
استازولامید همچنین به عنوان یک ادرارآور در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب ، برای کاهش تجمع مایعات در بدن استفاده می شود.
استازولامید همچنین برای درمان انواع خاصی از تشنج ها و درمان یا جلوگیری از بیماری های ارتفاع استفاده می شود.

بررسی کلی

استازولامید (Diamox) برای چه مواردی استفاده می شود؟

 • بیماری حاد کوهستان
 • ادم
 • گلوکوم
 • پیشگیری از تشنج
 • گلوکوم (زاویه باز)

برای اکثر مردم ، بیماری کوهستان یا mountain sickness یک بیماری خود محدود کننده است ، اما می تواند تهدید کننده زندگی باشد. تخمین زده می شود که بیش از 100 میلیون نفر در سال به محیط های هیپوکسیک در ارتفاعات بالای 2500 متر سفر می کنند ،  و حداقل 10 تا 20 درصد از افراد دچار بیماری حاد کوهستانی در این ارتفاع می شوند. تغییرات ، طی روزها تا هفته ها اتفاق می افتد ، که افراد را قادر می سازد در این محیطهای کم اکسیژن عملکرد بهتری داشته باشند. اگر میزان سازگاری طبیعی با میزان قرار گرفتن در ارتفاع پیشی گیرد ، بیماری حاد کوهستان ممکن است رخ دهد. استازولامید می تواند به جلوگیری از بیماری حاد کوهستان با افزایش تعداد تنفس اکسیژن رسانی را بهبود بخشد و عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای جایگزین مانند دگزامتازون که می تواند علائم را پنهان کند و بنابراین خطرات بیشتری را به همراه داشته باشد دارد.

استازولامید برای پیشگیری و کاهش علائم بیماری ارتفاع استفاده می شود. این دارو می تواند سردرد ، خستگی ، حالت تهوع ، سرگیجه و تنگی نفس را که هنگام صعود سریع به ارتفاعات (عموماً بالاتر از 10000 پا/3048 متر) ایجاد می شود ، کاهش دهد. این به ویژه در شرایطی مفید است که نمی توانید یک صعود آهسته انجام دهید. بهترین راه ها برای جلوگیری از بیماری ارتفاع ، صعود آهسته است ، در طول صعود به مدت 24 ساعت متوقف می شوید تا بدن بتواند با ارتفاع جدید سازگار شود و 1 تا 2 روز اول آن را راحت انجام دهید. این دارو همچنین با داروهای دیگر برای درمان فشار بالا در داخل چشم به دلیل انواع خاصی از گلوکوم استفاده می شود. استازولامید با کاهش تولید مایع داخل چشم عمل می کند. همچنین برای کاهش تجمع مایعات بدن (ادم) ناشی از نارسایی قلبی یا داروهای خاص استفاده می شود. اثرات استازولامید در طول زمان معمولا کاهش میابد ، بنابراین معمولاً فقط برای یک دوره کوتاه استفاده می شود.

برای جلوگیری از بیماری ارتفاع ، استازولامید را یک تا دو روز قبل از شروع صعود شروع کنید. مصرف آن را در حال صعود و حداقل 48 ساعت پس از رسیدن به ارتفاع نهایی ادامه دهید. ممکن است لازم باشد در حین اقامت در ارتفاع زیاد ، این دارو را ادامه دهید تا علائم خود را کنترل کنید. اگر دچار بیماری شدید ارتفاع شدید ، مهم است که در اسرع وقت به پایین صعود کنید. استازولامید شما را در برابر آثار جدی بیماری شدید ارتفاع محافظت نمی کند.

استازولامید فعالیت پروتئینی در بدن شما به نام کربنیک انهیدراز را کاهش می دهد. مسدود کردن این پروتئین می تواند تجمع مایعات خاصی در بدن را کاهش دهد.

چگونه استازولامید (دیاموکس) مصرف کنیم؟

از استازولامید (Diamox) دقیقاً مطابق دستورالعمل روی برچسب یا طبق دستور پزشک استفاده کنید. در مقادیر بیشتر یا کوچکتر یا بیشتر از مدت توصیه شده استفاده نکنید.

تمام دستورالعمل های برچسب نسخه خود را دنبال کنید. پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد تا مطمئن شود بهترین نتیجه را دریافت می کنید. از این دارو در مقادیر بیشتر یا کوچکتر یا بیشتر از مدت توصیه شده استفاده نکنید.

دوز مصرفی این دارو به شرایطی که تحت درمان آن هستید بستگی دارد. اگر از استازولامید برای نارسایی احتقانی قلب استفاده می کنید ، پزشک ممکن است به شما بگوید که داروهای خود را برای یک روز کنار بگذارید. دستورات دوز پزشک خود را با دقت دنبال کنید.

این دارو را همراه با یک لیوان پر از آب مصرف کنید.

هنگام استفاده از استازولامید ، ممکن است به آزمایش خون مکرر نیاز داشته باشید.

استازولامید ممکن است تنها بخشی از یک برنامه درمانی کامل باشد که ممکن است شامل سایر داروها نیز باشد. دستورات پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید.

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. وقتی از بطری استفاده نمی کنید بطری را محکم بسته نگه دارید.

عوارض جانبی استازولامید (Diamox) چیست؟

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک ، از اورژانس پزشکی کمک بگیرید: کهیر ؛ تنفس دشوار ؛ تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو.

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خون در ادرار یا مدفوع ؛
 • تشنج (تشنج) ؛
 • از دست دادن حرکت در هر قسمتی از بدن شما.

اختلال در سلول های خونی: ضعف ناگهانی یا احساس بد ، تب ، لرز ، گلودرد ، زخم های دهانی ، رنگ پریدگی پوست ، احساس خستگی یا تنگی نفس ، ضربان قلب سریع ، خون دماغ ، خونریزی لثه 

مشکلات کبدی: تهوع ، درد یا تورم بالای معده ، احساس خستگی ، از دست دادن اشتها ، ادرار تیره ، مدفوع خاک رس ، زردی (زردی پوست یا چشم) 

علائم اسیدوز متابولیک: گیجی ، استفراغ ، کمبود انرژی ، ضربان قلب نامنظم 

علائم سنگ کلیه: درد در ناحیه پهلو یا کمر ، خون در ادرار ، ادرار دردناک یا مشکل در ادرار کردن

واکنش شدید پوستی: تب ، گلودرد ، تورم در صورت یا زبان ، سوزش در چشم ها ، درد پوستی به دنبال بثورات پوستی قرمز یا بنفش که گسترش می یابد (به خصوص در صورت یا قسمت فوقانی بدن) و باعث ایجاد تاول و لایه برداری می شود.

عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تهوع ، استفراغ ، از دست دادن اشتها ، اسهال ؛
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن ، به ویژه در بازوها و پاها ؛
 • خواب آلودگی ، گیجی ؛
 • مشکلات شنوایی ، زنگ زدن در گوش شما ؛
 • افزایش ادرار ؛ یا
 • تغییر حس چشایی.

حساسیت به استازولامید یا موارد زیر:

 • بیماری شدید کبدی یا سیروز ؛
 • بیماری شدید کلیه ؛
 • عدم تعادل الکترولیت (مانند اسیدوز یا سطوح پایین پتاسیم یا سدیم در خون شما) ؛
 • نارسایی غده فوق کلیوی ؛ یا
 • حساسیت به داروهای سولفا.

برای اطمینان از بی خطر بودن استازولامید ، در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • مشکلات تنفسی شدید ؛
 • گلوکوم بسته زاویه ؛ یا
 • در صورت مصرف آسپرین در دوزهای بالا.

مشخص نیست که آیا این دارو به نوزاد متولد نشده آسیب می رساند یا خیر. در صورت بارداری یا قصد بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.

استازولامید می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو نباید از شیر مادر تغذیه کنید.

استازولامید برای افراد زیر 18 سال مجاز نیست.

تداخلات دارویی استازولامید

مشخصات کلی تداخلات:

 • عامل ضد تشنج
 • تشدید هیپوکالمی
 • تشدید اسیدوز متابولیک
 • قلیایی کننده ادرار

فارماکوکینتیک استازولامید

جذب خوراكي اين دارو كامل است و به صورت تغيير نيافته از طريق كليه‌ها دفع مي‌شود. پيوند دارو به پروتئين‌ بسيار زياد است . نيمه عمر دارو 15-10 ساعت است. زمان شروع اثر دارو به عنوان كاهش دهنده فشار داخل كره چشم از راه خوراكي 2-5/1 ساعت و از راه وريدي 2 دقيقه است.

تداخلات رده (X) پرهیز:
مهارکننده‌های کربنیک انهیدراز، مکامیلامین

کاهش اثرات داروها توسط استازولامید:
لیتیوم، متنامین، پریمیدون، ترینتین

کاهش اثرات استازولامید توسط داروها:
مفلوکین، میانسرین، آگونیست های اوپیوئیدی، اورلیستات

افزایش اثرات داروها توسط استازولامید:
آجمالین، آگونیست های گیرنده آلفا یا بتا غیرمستقیم، آمانتادین، آمفتامین، کاربامازپین، مهارکننده‌های کربنیک انهیدراز، سیکلوسپورین (سیستمیک)، فلکاینید، فوس فنی‌توئین، فنی‌توئین، مکامیلامین، ممانتین، متفورمین، پریمیدون، کینیدین، سدیم بیکربنات، سدیم فسفات‌ها

افزایش اثرات استازولامید توسط داروها:
دکس‌ کتوپروفن، دیاسرین، آگونیست های اوپیوئیدی، سالیسیلات ها

آیا در صورت بارداری یا شیردهی می توانم استازولامید (دیاموکس) مصرف کنم؟

نمی توان ریسک آن را رد کرد و بر اساس دسته بندی های بارداری FDA مشخص نیست که آیا این دارو به نوزاد متولد نشده آسیب می رساند یا خیر. در صورت بارداری یا قصد بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.

استازولامید می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو نباید از شیر مادر تغذیه کنید.

سؤالات متداول

به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما فرا رسیده است ، دوز فراموش شده را کنار بگذارید. برای جبران دوز فراموش شده از داروهای اضافی استفاده نکنید

این دارو ممکن است تفکر یا واکنش های شما را مختل کند. در صورت رانندگی یا انجام هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد ، مراقب باشید.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا تخت های برنزه خودداری کنید. استازولامید می تواند آفتاب سوختگی شما را راحت تر کند. هنگامی که در خارج از منزل هستید لباس محافظ بپوشید و از کرم ضد آفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

تداخل با غذا:ذکر نشده است.

داروهای موجود در بازار ایران

قرص استازولامید مهر دارو 250 میلی گرم

استازولامید (دیاموکس) - داروی ضد صرع, داروی ضد تشنج, داروی صرع, داروی تشنج - %d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%87%d8%a7

قرص استازولامید ایران دارو 250میلی گرم

استازولامید (دیاموکس) - داروی ضد صرع, داروی ضد تشنج, داروی صرع, داروی تشنج - %d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%87%d8%a7

پودر قابل تزریق دیاموکس 500 میلی گرم

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد امتیازات 33

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا