داروها

ملاتونین

Melatonin

قرص ملاتونین به شکل به شکل قرص، کپسول، اسپری و یا قطره برای کمک به اختلالات ریتم شبانه روزی در موارد زیر استفاده می شود:

 • مسافران با جت لگ
 • کارگران شیفت کاری
 • افراد نابینا
 • افراد مبتلا به زوال عقل
 • افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند
 • کودکان مبتلا به اختلالات تکاملی عصبی، مانند اختلال طیف اوتیسم

همه چیز درباره ملاتونین

بررسی کلی

چگونه ملاتونین می تواند به شما در خوابیدن کمک کند؟

تقریباً 70-50 میلیون آمریکایی تحت تأثیر خواب ناخوشایند قرار دارند. در حقیقت، طبق برخی مطالعات، تا 30٪ از بزرگسالان در ایالات متحده گزارش می دهند که هر شب کمتر از 6 ساعت می خوابند.
اگر چه این یک مشکل معمول است، اما خواب ناچیز می تواند عواقب شدیدی داشته باشد.
خواب ناچیز می تواند انرژی شما و بهره وری شما را کاهش دهد و خطر بیماری هایی مانند فشار خون بالا و دیابت را افزایش دهد.
ملاتونین هورمونی است که به بدن شما می گوید چه موقع وقت رفتن به رختخواب است. همچنین این یک مکمل محبوب در میان افرادی است که برای به خواب رفتن تلاش می کنند.
ملاتونین هورمونی است که بدن شما به طور طبیعی توسط غده هیپوفیز در مغز تولید می شود، اما در مناطق دیگر مانند چشم، مغز استخوان و روده نیز یافت می شود.
ملاتونین اغلب “هورمون خواب” نامیده می شود، زیرا سطح بالای آن می تواند به خواب رفتن شما کمک کند.
برخی از افراد برای تنظیم ریتم شبانه روزی خود به ملاتونین اضافی نیاز دارند.
اما ملاتونین فقط برای خواب بهتر نیست. این ماده همچنین برای میگرن، اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) استفاده می شود.
غده صنوبری توسط هسته سوپراکیاسماتیک (SCN) کنترل می شود. هسته سوپراکیاسماتیک گروهی از سلولهای عصبی در هیپوتالاموس شما است. این نورون ها با ارسال سیگنال به یکدیگر ساعت بدن شما را کنترل می کنند.
در طول روز، شبکیه چشم نور را جذب می کند و سیگنال هایی را به هسته سوپراکیاسماتیک می فرستد. به نوبه خود، هسته سوپراکیاسماتیک به غده هیپوفیز شما می گوید که تولید ملاتونین را متوقف کنید. این به شما کمک می کند تا بیدار بمانید.
شب عکس این اتفاق می افتد. هنگامی که در معرض تاریکی قرار می گیرید، هسته سوپراکیاسماتیک غده هیپوفیز را فعال می کند که ملاتونین را آزاد می کند.
با افزایش سطح ملاتونین، درجه حرارت بدن و فشار خون شما کاهش می یابد. ملاتونین همچنین به هسته سوپراکیاسماتیک باز می گردد و سرعت شلیک عصبی را کاهش می دهد، که بدن شما را برای خواب آماده می کند.

ملاتونین چه مدت طول می کشد تا کار کند؟

ملاتونین به سرعت جذب بدن می شود. بعد از مصرف مکمل خوراکی، ملاتونین در حدود 1 ساعت به اوج خود می رسد. در این مرحله ممکن است احساس خواب آلودگی کنید. مکمل ملاتونین حدود 5 ساعت در بدن شما ماندگار می شود.
اما مانند همه داروها، ملاتونین به طور متفاوتی بر همه تاثیر می گذارد. احساس کردن اثرات ممکن است بیشتر یا کمتر طول بکشد.
هنگامی که خورشید غروب می کند، بدن شما ملاتونین تولید می کند و باعث احساس خواب آلودگی می شود. ملاتونین به طور طبیعی حدود ساعت 9 شب شروع به کار می کند. سطح آن حدود 12 ساعت بالا خواهد ماند. تا ساعت 9 صبح، سطح ملاتونین در بدن شما به سختی قابل تشخیص است.

ملاتونین همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است، که ممکن است مزایای مختلف دیگری را نیز فراهم کند.

در واقع، ملاتونین ممکن است:

 • از سلامت چشم پشتیبانی می کند
 • زخم معده و سوزش معده را درمان کنید
 • علائم وزوز گوش را کاهش دهید
 • سطح هورمون رشد را در مردان افزایش دهید

اگر در خوابیدن مشکل دارید، می توانید ملاتونین مصنوعی مصرف کنید تا سطح موجود در بدن را افزایش دهید. ملاتونین ممکن است برای چندین بیماری مفید باشد، مانند:

 • سندرم فاز خواب تاخیری
 • بی خوابی در کودکان و افراد مسن
 • جت لگ
 • اختلالات خواب
 • تقویت خواب برای کسانی که سالم هستند

ملاتونین هورمونی است که به طور طبیعی توسط غده هیپوفیز ساخته می شود. با آرامش بخشیدن به بدن قبل از خواب به خواب رفتن کمک می کند.

ملاتونین چگونه کار می کند؟

ملاتونین با ریتم شبانه روزی بدن شما کار می کند.به زبان ساده، ریتم شبانه روزی ساعت داخلی بدن شما است. به شما این امکان را می دهد تا بدانید چه زمانی زمان آن فرا رسیده است:

 • خواب
 • از خواب بیدار شدن
 • خوردن

ملاتونین همچنین به تنظیم دمای بدن، فشار خون و سطح برخی از هورمون ها کمک می کند.

سطح ملاتونین هنگامی که بیرون هوا تاریک است شروع به افزایش در بدن می کند و به بدن شما نشان می دهد که زمان خواب فرا رسیده است.
همچنین به گیرنده های بدن متصل می شود و می تواند به شما در آرامش کمک کند.
به عنوان مثال: ملاتونین به گیرنده های مغز متصل می شود تا به کاهش فعالیت عصبی کمک کند.این می تواند سطح دوپامین را کاهش دهد، هورمونی که به شما کمک می کند تا بیدار بمانید. همچنین در برخی از جنبه های چرخه شبانه روز چشم شما نقش دارد.
اگرچه روش دقیق کمک به خواب رفتن ملاتونین در شما مشخص نیست، اما تحقیقات نشان می دهد این فرآیند ها می توانند به خواب رفتن شما کمک کنند.
برعکس، نور تولید ملاتونین را سرکوب می کند. این یکی از راه هایی است که بدن شما می داند زمان بیدار شدن است.
از آنجا که ملاتونین به بدن شما کمک می کند تا خود را برای خواب آماده کند ، افرادی که شب ملاتونین به اندازه کافی ندارند می توانند در خواب دچار مشکل شوند.
استرس، استعمال دخانیات، قرار گرفتن در معرض نور زیاد در شب (از جمله نور آبی)، کمبود نور طبیعی در طول روز، شیفت کاری و افزایش سن از عواملی می باشند که ممکن است بر تولید ملاتونین تأثیر گذاشته و باعث کاهش سطح ملاتونین در شب شود.
مصرف مکمل ملاتونین ممکن است به مقابله با سطح پایین و عادی سازی ساعت داخلی کمک کند.

ملاتونین با ریتم شبانه روزی بدن شما همکاری نزدیک می کند تا شما را برای خواب آماده کند. سطح آن در شب افزایش می یابد.

در حالی که تحقیقات بیشتری لازم است، شواهد موجود نشان می دهد که مصرف ملاتونین قبل از خواب ممکن است به خواب رفتن شما کمک کند.
به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل 19 مطالعه بر روی افراد مبتلا به اختلالات خواب نشان داد که ملاتونین به طور متوسط ​​7 دقیقه باعث کاهش زمان خواب می شود.
در بسیاری از این مطالعات، مردم بهبود کیفیت قابل توجهی از خواب را نیز گزارش کردند.
علاوه بر این، ملاتونین می تواند به جت لگ، یک اختلال خواب موقت کمک کند.
جت لگ زمانی اتفاق می افتد که ساعت داخلی بدن شما با منطقه زمانی جدید هماهنگ نباشد. کارگران شیفت نیز ممکن است علائم جت لگ را تجربه کنند زیرا در مدت زمانی که برای خواب صرفه جویی شده کار می کنند.
ملاتونین می تواند با همگام سازی ساعت داخلی شما با تغییر زمان به کاهش جت لگ کمک کند.
به عنوان مثال: تجزیه و تحلیل 9 مطالعه اثرات ملاتونین را در افرادی که از طریق پنج یا چند منطقه زمانی سفر کرده اند، بررسی کرد. دانشمندان دریافتند که ملاتونین به طور چشمگیری در کاهش اثرات جت لگ موثر است.
تجزیه و تحلیل همچنین نشان داد که دوزهای پایین تر (0.5 میلی گرم) و دوزهای بالاتر (5 میلی گرم) در کاهش جت تاخیر به یک اندازه موثر هستند.

شواهد نشان می دهد که ملاتونین می تواند به شما کمک کند تا سریعتر به خواب بروید. علاوه بر این، می تواند به افراد جت لگ کمک کند تا بخوابند.

سایر فواید سلامتی

سطح ملاتونین خوب و مناسب ممکن است منجر به سلامت چشم ها شود

این ماده از مزایای آنتی اکسیدانی قدرتمندی برخوردار است که می تواند به کاهش خطر بیماری های چشمی مانند تخریب ماکولای وابسته به سن (AMD) کمک کند.
در یک مطالعه، دانشمندان از 100 فرد مبتلا به تخریب ماکولای وابسته به سن خواستند که 3 میلی گرم ملاتونین را طی 6 تا 24 ماه مصرف کنند. مصرف ملاتونین به صورت روزانه به محافظت از شبکیه چشم و تأخیر در آسیب از تخریب ماکولای وابسته به سن، بدون هیچ گونه عوارض جانبی قابل توجهی کمک کرد.

ممکن است به درمان زخم معده و سوزش معده کمک کند

خواص آنتی اکسیدانی ملاتونین ممکن است به درمان زخم معده و تسکین سوزش معده کمک کند.
مطالعه ای با حضور 21 شرکت کننده نشان داد که مصرف ملاتونین و تریپتوفان به همراه امپرازول به زخم معده ناشی از باکتری H.pylori کمک می کند تا سریعتر بهبود یابد.
در مطالعه دیگری، به 36 بیمار مبتلا به بیماری ریفلاکس معده یا ملاتونین، امپرازول یا ترکیبی از هر دو برای درمان ریفلاکس و علائم آن داده شد.
ملاتونین به کاهش سوزش معده کمک می کند و حتی در صورت ترکیب با امپرازول نیز موثرتر است.

ممکن است علائم وزوز گوش را کاهش دهد

وزوز گوش وضعیتی است که با زنگ زدن مداوم در گوش مشخص می شود. وقتی صدای پس زمینه کمتری وجود دارد، مثلا وقتی که می خواهید به خواب بروید، معمولاً بدتر است.
جالب اینجاست که مصرف ملاتونین ممکن است به کاهش علائم وزوز گوش کمک کند و به شما کمک کند تا بخوابید.
در یک مطالعه، 61 بزرگسال مبتلا به وزوز گوش 3 میلی گرم ملاتونین را قبل از خواب به مدت 30 روز مصرف کردند. این دارو به کاهش اثرات وزوز گوش کمک کرده و کیفیت خواب را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

ممکن است به افزایش سطح هورمون رشد در مردان کمک کند

هورمون رشد انسانی (HGH) به طور طبیعی در هنگام خواب ترشح می شود. در مردان جوان سالم، مصرف ملاتونین ممکن است به افزایش سطح هورمون رشد کمک کند.
مطالعات نشان داده است که ملاتونین می تواند غده هیپوفیز، عضوی که هورمون رشد را آزاد می کند، نسبت به هورمون آزاد کننده هورمون رشد حساس تر کند.
علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که هر دو دوز ملاتونین کمتر (0.5 میلی گرم) و بالاتر (5 میلی گرم) در تحریک ترشح هورمون رشد موثر هستند.
مطالعه دیگری نشان داد که 5 میلی گرم ملاتونین همراه با تمرین مقاومتی باعث افزایش سطح هورمون رشد در مردان در حالی که سطح سوماتواستاتین، هورمونی را مهار می کند، هورمون رشد را کاهش می دهد.

ملاتونین ممکن است از سلامت چشم پشتیبانی کند، علائم وزوز گوش را تسکین دهد، زخم معده و سوزش معده را درمان کند و سطح هورمون رشد را در مردان جوان افزایش دهد.

اگر می خواهید ملاتونین را امتحان کنید، با مکمل دوز کمتری شروع کنید. به عنوان مثال، با 0.5 میلی گرم (500 میکروگرم) یا 1 میلی گرم 30 دقیقه قبل از خواب شروع کنید. اگر به نظر نمی رسد که به خواب رفتن کمک کند، دوز خود را به 3-5 میلی گرم افزایش دهید.
مصرف بیش از حد ملاتونین به شما کمک نمی کند سریعتر بخوابید. هدف این است که کمترین دوز را پیدا کنید که به خواب رفتن شما کمک می کند.

اگر می خواهید ملاتونین را امتحان کنید، با 0.5 میلی گرم (500 میکروگرم) یا 1 میلی گرم 30 دقیقه قبل از خواب شروع کنید. در صورت عدم موفقیت، سعی کنید آن را به 3-5 میلی گرم افزایش دهید یا دستورالعمل های مربوط به مکمل را دنبال کنید.

شواهد موجود نشان می دهد که مکمل های ملاتونین بی خطر، غیر سمی بوده و اعتیاد آور نیستند.

همانطور که گفته شد، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی خفیفی را تجربه کنند، مانند:

 • سرگیجه
 • سردرد
 • حالت تهوع

ملاتونین همچنین ممکن است با انواع داروها تداخل داشته باشد. این موارد شامل:

 • داروهای کمکی خواب یا آرام بخش
 • رقیق کننده های خون
 • ضد تشنج
 • داروهای فشار خون
 • داروهای ضد افسردگی
 • پیشگیری از بارداری خوراکی
 • داروهای دیابت
 • سرکوب کننده های سیستم ایمنی

اگر بیماری دارید یا از داروهای فوق استفاده می کنید، بهتر است قبل از شروع مصرف مکمل با پزشک خود مشورت کنید. همچنین نگرانی وجود دارد که مصرف بیش از حد ملاتونین بدن شما را از ساخت طبیعی متوقف می کند.
با این حال، چندین مطالعه نشان داده است که مصرف ملاتونین بر توانایی بدن شما در ساخت آن تاثیر نمی گذارد.

مطالعات فعلی نشان می دهد که ملاتونین بی خطر، غیر سمی می باشد و اعتیاد آور نیست. با این حال، ممکن است با داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، داروهای فشار خون و داروهای ضد افسردگی تداخل داشته باشد.

ملاتونین و الکل

افت در ملاتونین می تواند به دنبال مصرف الکل در شب رخ دهد. یک مطالعه روی 29 بزرگسال جوان نشان داد که مصرف الکل یک ساعت قبل از خواب می تواند سطح ملاتونین را تا 19 درصد کاهش دهد.
مقادیر کم ملاتونین در افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل (AUD) نیز مشاهده شده است.
بعلاوه، سطح ملاتونین در افراد وابسته به الکل به کندی افزایش می یابد، به این معنی که خوابیدن دشوارتر است.
با این حال، مکمل ملاتونین در این موارد خواب را بهبود نمی بخشد. مطالعه روی افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل نشان داد که، در مقایسه با دارونما، دریافت 5 میلی گرم ملاتونین در روز به مدت 4 هفته خواب را بهبود نمی بخشد.
پیشنهاد شده است که اثرات آنتی اکسیدانی ملاتونین می تواند به پیشگیری یا درمان بیماری های مرتبط با الکل کمک کند. با این حال، برای آزمایش این ادعا، تحقیقات اضافی لازم است.

مصرف الکل قبل از خواب می تواند سطح ملاتونین شما را کاهش دهد و ممکن است خواب را تحت تأثیر قرار دهد.

در حالی که سطح پایین ملاتونین در افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل (AUD) دیده می شود، مکمل ملاتونین خواب آنها را بهبود نمی بخشد.

ملاتونین و نوزادان

در دوران بارداری، ملاتونین مادر به جنین در حال رشد منتقل می شود. با این حال، پس از تولد، غده پینه آل کودک شروع به تولید ملاتونین خود می کند.
در نوزادان، میزان ملاتونین در 3 ماه اول پس از تولد کمتر است. پس از این دوره، احتمالاً به دلیل وجود ملاتونین در شیر مادر افزایش می یابد.
میزان ملاتونین مادر در شب بالاترین است. به همین دلیل، اعتقاد بر این است که شیردهی در عصر ممکن است به رشد ریتم شبانه روزی کودک کمک کند.
در حالی که ملاتونین جز اجزاء طبیعی شیر مادر است، اما هیچ اطلاعاتی در مورد ایمنی مکمل ملاتونین هنگام شیردهی وجود ندارد. به همین دلیل، اغلب توصیه می شود که مادران شیرده از استفاده از مکمل های ملاتونین خودداری کنند.

اگرچه نوزادان پس از تولد ملاتونین خود را شروع می کنند، سطح آن در ابتدا کم است و به طور طبیعی توسط شیر مادر تامین می شود. مکمل های ملاتونین برای مادران شیرده توصیه نمی شود.

ملاتونین و کودکان

تخمین زده می شود که حداکثر 25٪ از کودکان و نوجوانان سالم در به خواب رفتن مشکل دارند.
این تعداد در کودکان مبتلا به اختلالات تکاملی عصبی، مانند اختلال طیف اوتیسم (ASD) و اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) بیشتر بوده و تا 75٪ می رسد.
در یک بررسی اثربخشی ملاتونین در کودکان و نوجوانان در این جمعیت بررسی شد.
به طور کلی، این تحقیق نشان داد که کودکانی که ملاتونین را به عنوان یک درمان کوتاه مدت دریافت کردند، نسبت به کودکانی که دارونما دریافت نموده اند، خواب بهتری دارند. این بدان معنی است که زمان کمتری برای به خواب رفتن آنها نیاز می باشد.
یک مطالعه کوچک در مورد افرادی که از کودکی و به مدت حدود 10 سال از ملاتونین استفاده می کردند، پیگیری شد. مشخص شد که کیفیت خواب آنها با گروه کنترل که از ملاتونین استفاده نکرده اند تفاوت چشمگیری ندارد.
این نشان می دهد که کیفیت خواب در افرادی که از ملاتونین در دوران کودکی استفاده کرده بودند با گذشت زمان نرمال شد.
مطالعات مربوط به ملاتونین برای کودکان مبتلا به اختلالات تکاملی عصبی، مانند اختلال طیف اوتیسم و اختلال بیش فعالی با کمبود توجه، در حال انجام است و نتایج متنوع است.
به طور کلی، آنها دریافته اند که ملاتونین ممکن است به کودکانی که مبتلا به اختلال رشد عصبی هستند، کمک کند تا بیشتر بخوابند، سریعتر بخوابند و کیفیت خواب بهتری داشته باشند.
ملاتونین در کودکان به خوبی تحمل می شود. با این حال، این نگرانی وجود دارد که استفاده طولانی مدت ممکن است بلوغ را به تأخیر بیندازد، زیرا کاهش طبیعی سطح ملاتونین عصرانه با شروع بلوغ همراه است. برای بررسی این مورد نیاز به مطالعات بیشتری است.
اگر به کودک ملاتونین می دهید، 30 تا 60 دقیقه قبل از خواب به او بدهید. مقدار مصرف با برخی از توصیه ها از جمله 1 میلی گرم برای نوزادان، 2.5 تا 3 میلی گرم برای کودکان بزرگتر و 5 میلی گرم برای بزرگسالان جوان می تواند بسته به سن متفاوت باشد.
به طور کلی، تحقیقات بیشتری برای تعیین دوز بهینه و اثربخشی استفاده از ملاتونین در کودکان و نوجوانان مورد نیاز است.
علاوه بر این، از آنجا که محققان هنوز اثرات طولانی مدت استفاده از ملاتونین در این جمعیت را درک نمی کنند، ممکن است بهتر باشد قبل از آزمایش ملاتونین، روشهای خوب خواب را پیاده کنید.

ملاتونین ممکن است به بهبود شروع خواب در کودکان و همچنین جنبه های مختلف کیفیت خواب در کودکان مبتلا به اختلالات رشد عصبی کمک کند.

با این حال، اثرات طولانی مدت درمان ملاتونین در کودکان هنوز ناشناخته است.

ملاتونین و بزرگسالان مسن تر

ترشح ملاتونین با افزایش سن کاهش می یابد. این کاهش طبیعی به طور بالقوه ممکن است منجر به کم خوابی در افراد مسن شود.

همانند سایر گروه های سنی، استفاده از مکمل ملاتونین در بزرگسالان مسن هنوز در حال بررسی است. مطالعات نشان می دهد که مکمل ملاتونین ممکن است شروع و مدت زمان خواب را در بزرگسالان مسن تر بهبود بخشد.
یک بررسی نشان داد که برخی شواهد مثبت در مورد استفاده از ملاتونین با دوز کم برای افراد مسن که مشکل خواب دارند وجود دارد. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است.
ملاتونین همچنین ممکن است در افرادی که دارای اختلال شناختی خفیف (MCI) یا بیماری آلزایمر هستند، کمک کند.
برخی مطالعات نشان داده اند که ملاتونین می تواند به طور بالقوه کیفیت خواب، احساس “آرامش” و هوشیاری صبح را در افرادی که با این مشکلات روبرو می باشند را بهبود بخشد.
در حالی که ملاتونین در بزرگسالان مسن به خوبی تحمل می شود، اما نگرانی در مورد افزایش خواب آلودگی در روز وجود دارد. علاوه بر این، اثرات ملاتونین ممکن است در افراد مسن طولانی شود.
موثرترین دوز ملاتونین برای بزرگسالان مسن تر تعیین نشده است.
یک توصیه اخیر نشان می دهد که حداکثر 1 تا 2 میلی گرم 1 ساعت قبل از خواب مصرف شود. همچنین توصیه می شود که برای جلوگیری از طولانی شدن سطح ملاتونین در بدن، از قرص های فوری ترشح شده استفاده شود.

سطح ملاتونین با افزایش سن به طور طبیعی کاهش می یابد. مصرف مکمل با دوز کم با ملاتونین با رهش فوری ممکن است به بهبود کیفیت خواب در افراد مسن کمک کند.

ملاتونین یک مکمل موثر است که می تواند به خواب رفتن شما کمک کند، خصوصاً اگر بی خوابی یا جت لگ دارید. ممکن است فواید دیگری نیز برای سلامتی داشته باشد.
اگر می خواهید ملاتونین را امتحان کنید، با دوز کمتری 5-1 میلی گرم که 30 دقیقه قبل از خواب مصرف می شود، شروع کنید. در صورت عدم موفقیت، می توانید دوز خود را به 3-5 میلی گرم افزایش دهید.
ملاتونین به طور کلی خوب تحمل می شود، اگرچه احتمال عوارض جانبی خفیف وجود دارد. برخی از داروها ممکن است با ملاتونین تداخل داشته باشند.
اگر از این داروها استفاده می کنید با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه مکمل با ملاتونین

برای کمک به خواب، دوز استاندارد از 1 تا 10 میلی گرم در روز است. با این حال، دوز بهینه به طور رسمی تعیین نشده است.
از آنجا که همه مکمل های ملاتونین یکسان نیستند، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید.
همچنین، به خاطر داشته باشید که کیفیت مکمل های بدون نسخه توسط مقامات بهداشتی کنترل نمی شود. سعی کنید مارک های معتبر و مورد تایید شخص ثالث مانند Informed Choice و NSF International را انتخاب کنید.
بسیاری از متخصصان استفاده از آنها را در کودکان و نوجوانان توصیه نمی کنند تا زمانی که شواهد بیشتری ایمنی آن را در این گروه ها تأیید می کند.
از آنجا که ملاتونین به شیر مادر منتقل می شود، مادران شیرده باید به خاطر داشته باشند که ممکن است باعث خواب آلودگی بیش از حد روزانه در نوزادان شیرده شود.

دوز معمول ملاتونین از 1 تا 10 میلی گرم در روز است، اما اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. والدین نباید آن را بدون مشورت پزشکی، خود به فرزندان خود بدهند.

سطح ملاتونین طبیعی شما در دوران بارداری مهم است. در واقع، سطح ملاتونین در طول بارداری در نوسان است. در سه ماهه اول و دوم، اوج شبانه ملاتونین کاهش می یابد.
با این حال، با نزدیک شدن به تاریخ موعد زایمان، سطح ملاتونین شروع به افزایش می کند. در ترم، سطح ملاتونین به حداکثر می رسد و پس از زایمان به سطح قبل از بارداری باز می گردند.
ملاتونین مادر به جنین در حال رشد منتقل می شود و در آنجا به رشد ریتم شبانه روزی و همچنین سیستم عصبی و غدد درون ریز کمک می کند.
همچنین به نظر می رسد ملاتونین برای سیستم عصبی جنین اثر محافظتی دارد. اعتقاد بر این است که کیفیت آنتی اکسیدانی ملاتونین سیستم عصبی در حال رشد را از آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو محافظت می کند.
گرچه مشخص است که ملاتونین در طول بارداری مهم است، اما مطالعات محدودی درباره مکمل ملاتونین در دوران بارداری وجود دارد.
به همین دلیل، در حال حاضر توصیه نمی شود که زنان باردار از مکمل های ملاتونین استفاده کنند.

سطح ملاتونین در طول بارداری تغییر می کند و برای جنین در حال رشد مهم است. با این حال، مکمل ملاتونین در حال حاضر برای زنان باردار توصیه نمی شود.

سؤالات متداول

چه زمانی ملاتونین مصرف شود؟

توصیه می شود ملاتونین را 30 تا 60 دقیقه قبل از خواب مصرف کنید. به این دلیل که ملاتونین معمولاً بعد از 30 دقیقه در سطح خون افزایش می یابد، شروع به کار می کند.
با این حال ، بهترین زمان مصرف ملاتونین برای هر فرد متفاوت است. همه افراد با سرعت های مختلف دارو را جذب می کنند. برای شروع، 30 دقیقه قبل از خواب ملاتونین مصرف کنید. می توانید زمان را بسته به مدت زمان خوابیدن تنظیم کنید.
مهمترین چیز این است که از مصرف ملاتونین در زمان خواب ایده آل یا بعد از آن خودداری کنید. این می تواند ساعت بدن شما را در جهت اشتباه تغییر دهد و در نتیجه باعث خواب آلودگی در روز شود.

ملاتونین برای مدت طولانی در بدن دوام نمی آورد. نیمه عمر آن 40 تا 60 دقیقه است. نیمه عمر زمانی است که بدن برای از بین بردن نیمی از دارو طول می کشد.
به طور معمول، چهار تا پنج نیمه عمر طول می کشد تا دارو کاملاً از بین برود. این بدان معناست که ملاتونین حدود 5 ساعت در بدن باقی خواهد ماند.
اگر در این مدت بیدار باشید، احتمالاً اثرات فرعی مانند خواب آلودگی را احساس خواهید کرد. به همین دلیل توصیه می شود از رانندگی ظرف 5 ساعت از مصرف آن خودداری کنید.
اما به یاد داشته باشید، همه افراد متابولیسم متفاوتی از داروها دارند. کل زمان لازم برای پاکسازی برای هر شخص متفاوت خواهد بود. این به چندین عامل بستگی دارد، از جمله:

 • سن
 • مصرف کافئین
 • اینکه آیا شما سیگار می کشید
 • وضعیت کلی سلامت
 • ترکیب بدنی
 • چند بار از ملاتونین استفاده می کنید
 • استفاده از ملاتونین رهش طولانی در مقابل ملاتونین معمولی
 • سایر داروها

اگر ملاتونین را در زمان مناسب مصرف کنید، کمتر احساس “خماری” می کنید. اگر خیلی دیر مصرف کنید، ممکن است روز بعد احساس خواب آلودگی یا کثالت کنید.

دوز بی خطر ملاتونین کمترین دوزی است که بدون کمک به شما در به خواب رفتن بدون ایجاد عوارض جانبی موثر است. به طور کلی، دوز بین 0.2 و 5 میلی گرم یک دوز شروع بی خطر محسوب می شود.
دوز ایمن به وزن بدن، سن و حساسیت شما به مکمل بستگی دارد.

در حالی که ملاتونین هورمونی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود، مصرف بیش از حد ملاتونین می تواند ریتم شبانه روزی شما را مختل کند (همچنین چرخه خواب و بیداری شما نیز نامیده می شود). همچنین ممکن است عوارض جانبی ناخواسته دیگری ایجاد کند.
بنابراین، بله، از نظر فنی می توانید ملاتونین را بیش از حد مصرف کنید.
با این حال، تعریف بیش از حد ملاتونین دشوار است زیرا دوز استاندارد رسمی ایمن برای همه وجود ندارد.
برخی از افراد نسبت به اثرات ملاتونین حساسیت بیشتری دارند. دوزی که ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در یک فرد شود ممکن است تأثیر کمی بر شخص دیگری داشته باشد.
کودکان خردسال باید از ملاتونین اجتناب کنند، مگر اینکه توسط پزشک دستور دیگری داده شود. دوزهای بین 1 تا 5 میلی گرم (میلی گرم) ممکن است باعث تشنج یا عوارض دیگر برای کودکان خردسال شود.
در بزرگسالان، دوز استاندارد مورد استفاده در مطالعات بین 1 تا 10 میلی گرم است، اگرچه در حال حاضر “بهترین” دوز قطعی وجود ندارد. اعتقاد بر این است که دوزهایی در محدوده 30 میلی گرم ممکن است مضر باشد.
به طور کلی، اگر نتایج دلگرم کننده ای مشاهده کردید، بهتر است کم شروع کنید و به آرامی و با احتیاط حرکت کنید. در صورت ادامه مشکلات خواب با پزشک صحبت کنید.

علائم مصرف بیش از حد ملاتونین

مقدار زیاد ملاتونین می تواند نتیجه معکوس هدف مورد نظر خود را داشته باشد. این می تواند خواب را دشوار کند زیرا ریتم شبانه روزی طبیعی شما مختل می شود.
مصرف بیش از حد مواد غذایی همچنین می تواند در طول روز احساس غرق شدن و خواب آلودگی در شما ایجاد کند و شب ها خواب های کابوس دار یا خواب های بسیار زنده ای را برای شما رقم بزند. شما همچنین می توانید موارد زیر را تجربه کنید:

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • سردرد
 • تحریک پذیری یا اضطراب
 • اسهال
 • درد مفصل

برای برخی افراد، ملاتونین زیاد می تواند بر فشار خون آنها تأثیر بگذارد. داروهایی که فشار خون را کاهش می دهند، مانند مسدود کننده های کانال کلسیم و بتا-بلاکرها، ممکن است تولید طبیعی ملاتونین در بدن شما را کاهش دهند.
با این حال، مصرف مکمل برای جبران سطح ملاتونین کمتر همیشه توصیه نمی شود. در صورت تجویز داروهایی برای کنترل فشار خون، حتماً با پزشک خود در مورد ملاتونین و سایر مکمل هایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

خوشبختانه، شما می توانید سطح ملاتونین خود را بدون مکمل افزایش دهید.
چند ساعت قبل از خواب، به راحتی تمام چراغ های خانه را کم کنید و از تماشای تلویزیون و استفاده از رایانه یا تلفن هوشمند خودداری کنید.
نور زیاد مصنوعی می تواند تولید ملاتونین را در مغز کاهش دهد و خوابیدن را برای شما دشوار کند.
شما همچنین می توانید چرخه خواب و بیداری خود را با قرار گرفتن در معرض نور طبیعی فراوان در طول روز، به ویژه در صبح تقویت کنید.
از دیگر عواملی که با کاهش سطح ملاتونین طبیعی همراه بوده است می توان به استرس و تغییر کار اشاره کرد.

خلاصه خوشبختانه، شما می توانید با رعایت یک برنامه منظم خواب و جلوگیری از نور مصنوعی در اواخر شب، تولید طبیعی ملاتونین خود را افزایش دهید.

از آنجا که ملاتونین می تواند چرخه خواب و بیداری شما را تحت تأثیر قرار دهد، از مصرف آن با الکل یا کافئین خودداری کنید. اینها می توانند در ریتم شبانه روزی و تولید ملاتونین طبیعی شما تداخل ایجاد کنند.
قبل از شروع ملاتونین یا هر داروی یا مکمل بدون نسخه، با پزشک خود صحبت کنید. این امر خصوصاً در صورت مصرف سایر داروها بیشتر است.

به عنوان مثال، قرص های جلوگیری از بارداری ممکن است بدن شما شروع به تولید ملاتونین بیشتر کند، بنابراین مصرف یک مکمل می تواند سطح شما را به یک محدوده ناسالم برساند.

مصرف ملاتونین با داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین (کومادین) می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

اگر از کورتون برای سرکوب پاسخ ایمنی بدن برای شرایطی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس استفاده می کنید، باید از مصرف ملاتونین خودداری کنید.

اگر علائمی از جمله:

 • تنگی نفس
 • درد ناگهانی قفسه سینه
 • فشار خون 180/120 میلی متر جیوه یا بالاتر

این علائم ممکن است مربوط به ملاتونین یا تعامل بین ملاتونین و سایر داروها نباشد. با این حال، نباید آنها را نادیده گرفت، زیرا آنها می توانند نشان دهنده یک فوریت پزشکی باشند.
گرچه ملاتونین می تواند برای برخی از افراد که کمی به خواب ماندن نیاز دارند کمک زیادی کند ، اما برای همه مناسب نیست. حتی در دوزهای پایین ممکن است خوب تحمل نکنید. بدون توجه به دوز مصرفی، ممکن است دریابید که به خواب کمک نمی کند.
اگر دربی خوابی مشکلی دارد، با یک متخصص خواب صحبت کنید. ممکن است تغییراتی در سبک زندگی شما ایجاد شود که می تواند به شما کمک کند، مانند کاهش کافئین و الکل، یا تغییر روال خواب.
به احتمال زیاد در نتیجه مصرف ملاتونین هیچ مشکلی جدی در پزشکی نخواهید داشت، اما با احتیاط آن را درمان کنید.
این مکمل توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تنظیم نشده است، بنابراین هیچ دستورالعمل رسمی برای دوز وجود ندارد. 

اگر شب ها با هر گونه مشکلی در خوابیدن دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است علاقه داشته باشید چیزی را برای بهبود علائم خود مصرف کنید. یکی از این کمک های خواب، ملاتونین است. این هورمونی است که می توانید برای تقویت سطح ملاتونین موجود در بدن مصرف کنید. ملاتونین طبیعی و مصنوعی به آماده سازی بدن برای خواب شبانه کمک می کند. اگر قرص های ضد بارداری می خورید، مصرف ملاتونین اضافی ممکن است اثر این قرص ها را کاهش دهد.

ملاتونین و کنترل بارداری

اگر از روش کنترل بارداری استفاده می کنید، باید گزینه های کمکی در خواب را با پزشک خود در میان بگذارید. قرص های جلوگیری از بارداری ملاتونین طبیعی را در بدن افزایش می دهند. وقتی از آنها در ترکیب با ملاتونین استفاده می شود، ممکن است سطح ملاتونین شما خیلی زیاد شود.

داروهای موجود در بازار ایران

قرص ملاتورام 3 میلی گرم

قرص ملاتونین 3 میلی گرم رازک

ملاتونین - درمان بی خوابی, درمان, داروی تقویت سیستم عصبی, بی خوابی, اختلالات خواب - %d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%87%d8%a7

قرص ملاتونین 3 میلی گرم

قرص ملاتونین 3 میلی گرم

قرص ملادیپین 3 میلی گرم

کپسول ملاتونین پلاس گابا اس تی پی فارما

کپسول ملاتونین تورن ریسرچ او پی دی فارما

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد امتیازات 15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا