داروها

سابریل

Sabril

همه آنچه باید در مورد سابریل بدانید

سابریل (ویگاباترین) نوعی داروی ضد صرع است و برای اسپاسم نوزادان نیز استفاده می‌شود.

بررسی کلی

نکات برجسته درباره سابریل

نام عمومی: ویگاباترین

ویگاباترین یک داروی ضد صرع است که به آن ضد تشنج نیز می گویند.

ویگاباترین در ترکیب با سایر داروها برای درمان تشنج فوکال با اختلال سطح هوشیاری در بزرگسالان و کودکان حداقل 10 ساله استفاده می شود. پودر ویگاباترین برای محلول خوراکی برای درمان اسپاسم نوزادان در نوزادان و کودکان بین 1 ماه تا 2 سال استفاده می شود.

ویگاباترین می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند و فقط باید برای افرادی استفاده شود که نتوانسته اند با چندین داروی دیگر تشنج خود را کنترل کنند.

مکانیسم اثر سابریل چیست؟

این دارو افزایش دهنده سطح نوروترانمسیتر مهاری گابا در مغز (با مهار برگشت ناپذیر گابا ترانس آمیناز) میباشد.

فارماکوکینتیک 

جذب: سریع و کامل
فراهمی زیستی: قرص و محلول های خوراکی فراهم زیستی یکسانی دارند و ممکن است جایگزین هم شوند.
پیک سرمی: نوزادان 2.5 ساعت، کودکان و بزرگسالان 1 ساعت (همراه با غذا 2 ساعت)
اتصال به پروتئین: ناچیز
متابولیسم: نامشخص
نیمه عمر:
کودکان 5 ماه تا 2 سال 5.7 ساعت
کودکان 9-3 سال 6.8 ساعت
کودکان 16-10 سال 9.5 ساعت
بزرگسالان 10.5 ساعت
دفع: ادرار (%80)

نحوه مصرف سابریل (خوراکی)

از سابریل (خوراکی) دقیقاً مطابق دستورالعمل روی برچسب یا طبق دستور پزشک استفاده کنید. در مقادیر بزرگتر یا کوچکتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده استفاده نکنید.

تمام دستورالعمل های برچسب نسخه خود را دنبال کنید و تمام راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید. پزشک ممکن است گهگاه دوز مصرفی شما را تغییر دهد. دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل استفاده کنید.

شما می توانید ویگاباترین را با یا بدون غذا مصرف کنید.

پودر ویگاباترین باید فقط با آب مخلوط شود و می توان آن را با غذا به کودک داد. دستورالعمل های استفاده همراه با دارو را بخوانید و با دقت دنبال کنید. در صورت عدم درک این دستورالعمل ها از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

هر کسی که ویگاباترین مصرف می کند، ممکن است حتی پس از قطع مصرف این دارو، مشکلات بینایی را بدتر کند. هرچه بیشتر ویگاباترین مصرف کنید، احتمال مشکلات شدید بینایی بیشتر می شود.

قبل از شروع مصرف ویگاباترین و سپس هر 3 ماه در طول درمان ، حتی اگر بینایی شما طبیعی به نظر برسد ، به یک معاینه کامل چشم نیاز خواهید داشت. معاینه چشم ممکن است به طور کامل از آسیب دید جلوگیری نکند، اما به پزشک شما کمک می کند تا تصمیم بگیرد که آیا برنامه درمانی شما را تغییر دهد یا خیر. در مورد هرگونه تغییر در بینایی خود هوشیار باشید و آنها را فوراً به پزشک خود گزارش دهید.

در صورت قطع مصرف ویگاباترین، حدود 3 تا 6 ماه پس از آخرین دوز باید معاینه چشم دیگری انجام دهید.

ممکن است آزمایش بینایی در نوزاد یا کودک خردسال دشوارتر باشد. با این حال، اگر هنوز مزایای پیشگیری از تشنج بیشتر از هر خطری باشد، پزشک شما ممکن است ویگاباترین را برای کودک تجویز کند. اگر فکر می کنید ممکن است بینایی فرزند شما تغییر کند، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

اگر تشنج های شما پس از 3 ماه درمان بهبود نیافت یا اسپاسم نوزادان نوزاد شما پس از 2 تا 4 هفته درمان بهبود نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید.

مصرف ویگاباترین را ناگهانی قطع نکنید، حتی اگر احساس خوبی دارید. توقف ناگهانی ممکن است باعث افزایش تشنج شود. از دستورات پزشک خود در مورد کاهش دوز خود پیروی کنید.

ویگاباترین را در ظرف اصلی و در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید.

اگر یک دوز سابریل (خوراکی) را فراموش کردم باید چه کنم؟

دارو را در اسرع وقت مصرف کنید، اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را حذف کنید. دو نوبت را همزمان مصرف نکنید.

در صورتی که کودک شما ویگاباترین را مصرف می کند و دوز دارو را فراموش کرده است، تنها قسمتی از آن را مصرف می کند یا بعد از مصرف دارو تف کرده یا استفراغ می کند، با پزشک مشورت کنید.

در صورت مصرف بیش از حد سابریل (خوراکی) چه اتفاقی می افتد؟

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل خواب آلودگی یا سرگیجه شدید، گیجی، مشکل در صحبت کردن، احساس آشفتگی یا تحریک پذیری، افکار یا رفتارهای غیر معمول، افزایش تشنج، ضربان قلب کند، تنفس ضعیف یا کم عمق، یا غش باشد.

عوارض جانبی سابریل چیست؟

داشتن علائم واکنش آلرژیک (کهیر، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو) یا واکنش شدید پوستی (تب، گلودرد، سوزش چشم، درد پوستی، بثورات پوستی قرمز یا بنفش همراه با تاول و لایه برداری).

مصرف ویگاباترین می تواند باعث از بین رفتن دائمی بینایی شود. هرگونه تغییر در بینایی خود را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. اگر کودکی ویگاباترین مصرف می کند: در صورت مشاهده علائم تغییر بینایی، مانند برخورد با چیزها یا تکان خوردن یا تعجب، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

هرگونه علائم جدید یا بدتر را به پزشک خود گزارش دهید، مانند: تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب، حملات وحشت زدگی، مشکل در خواب، یا اگر احساس می کنید تکانشی، تحریک پذیر، آشفته، خصمانه، پرخاشگر، بی قرار، بیش فعال (از نظر روحی یا جسمی)، افسرده هستید، یا در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود فکر کنید.

در صورت داشتن موارد زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • افزایش یا بدتر شدن تشنج ؛
 • هرگونه تغییر در بینایی شما، مهم نیست که چقدر خفیف باشد.
 • حرکات غیر معمول یا غیر ارادی چشم ؛
 • خواب آلودگی شدید، سرگیجه یا مشکلات تغذیه (در نوزادانی که ویگاباترین مصرف می کنند) ؛
 • بی حسی، سوزن سوزن شدن یا سوزش درد در دست یا پای شما ؛
 • افزایش وزن با یا بدون تورم.
 • علائم عفونت گوش-تب، درد گوش یا احساس کامل، مشکل در شنوایی، تخلیه از گوش، سرگیجه در کودک؛ یا
 • کم بودن گلبول های قرمز خون (کم خونی)-رنگ پریدگی پوست، خستگی غیرمعمول، احساس سبکی یا تنگی نفس، سرد شدن دست ها و پاها.

برخی از نوزادان تحت درمان با ویگاباترین دچار تغییرات غیر طبیعی مغز در تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) شده اند. مشخص نیست که این تغییرات ناشی از ویگاباترین هستند یا مضر هستند. به هر پزشکی که نوزاد شما را درمان می کند اطلاع دهید که کودک ویگاباترین مصرف می کند.

عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تاری دید یا سایر مشکلات چشمی ؛
 • خواب آلودگی، سرگیجه، احساس خستگی ؛
 • مشکلات راه رفتن یا هماهنگی ؛
 • لرزش یا لرزش ؛
 • رفتار خشونت آمیز؛
 • گیجی، مشکلات تفکر یا حافظه ؛
 • افزایش وزن ؛
 • درد مفاصل ؛
 • علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، عطسه، گلودرد ؛ یا
 • (در نوزادان) سرگیجه، عفونت گوش، سرفه، مشکلات تنفسی.

هنگام مصرف سابریل از چه داروها و غذاهایی باید اجتناب کنم؟

تا زمانی که ندانید چگونه این دارو بر شما تأثیر می گذارد، از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید. ممکن است واکنش های شما مختل شود.

تداخلات دارویی ویگاباترین

مشخصات کلی تداخلات:

 • داروهای ضد صرع
 • تشدید اثرات سرکوب کننده CNS

تداخلات رده X پرهیز:

 • آزلاستین (بینی)، برم پریدول، اورفنادرین، اکسوممازین، پارالدهید، تالیدومید

کاهش اثرات داروها توسط ویگاباترین:

 • فوس فنی تویین، فنی تویین

کاهش اثرات ویگاباترین:

 • مفلوکین، میانسرین، اورلیستات

افزایش اثرات داروها توسط ویگاباترین:

 • اتانول، آزلاستین (بینی)، بلونانسرین، برکسانولون، بوپرنورفین، کلونازپام، سرکوب کننده های CNS، فلونیترازپام، متوتریمپرازین، متیروزین، آگونیست های اپیوئید، اورفنادرین، اکسی کدون، پارالدهید، پیریبدیل، پرامی پکسول، روپینیرول، روتیگوتین، SSRI، سوورکسانت، تالیدومید، زولپیدم


افزایش اثرات ویگاباترین:

 • آلیزاپراید، بریمونیدین (موضعی)، برموپراید، برمپریدول، کانابیدیول، کانابیس، کلرمتیازول، کلرفنزین کاربامات، دیمتیندن (موضعی)، داکسیلامین، درونابینول، دروپریدول، اسکتامین، هیدروکسی زین، کاوا کاوا، لمبورکسانت، لوفکسیدین، منیزیوم سولفات، متوتریمپرازین، مینوسیکلین (سیستمیک)، نابیلون، اکسوممازین، پرامپانل، روفینامید، سدیم اکسیبات، تتراهیدروکانابینول، تریمپرازین

هشدارهای مصرف سابریل (خوراکی)

برخی از افرادی که ویگاباترین مصرف می کنند، چند هفته تا چند سال پس از شروع درمان دچار مشکلات بینایی می شوند. از دست دادن بینایی ناشی از ویگاباترین ممکن است دائمی باشد و در ابتدا فقط علائم خفیف را مشاهده کنید. در مورد این احتمال با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت حساسیت به ویگاباترین نباید از آن استفاده کنید.

اگر شما (یا کودکی که از این دارو استفاده می کند) تا به حال موارد زیر را داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • مشکلات بینایی ؛
 • بیماری کلیوی؛
 • کم خونی (کاهش گلبول های قرمز خون) ؛ یا
 • افسردگی، اختلال خلقی، بیماری روانی، یا افکار یا اقدامات خودکشی.

برخی از افراد هنگام مصرف ویگاباترین در مورد خودکشی فکر می کنند. پزشک شما باید در ویزیت های منظم پیشرفت شما را بررسی کند. خانواده یا سایر مراقبین شما نیز باید نسبت به تغییرات خلقی یا علائم شما هوشیار باشند.

مصرف داروهای تشنجی را در دوران بارداری بدون نظر پزشک شروع یا متوقف نکنید. تشنج در دوران بارداری می تواند به مادر و نوزاد آسیب برساند. اگر باردار شدید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در حین استفاده از ویگاباترین نباید شیردهی کنید.

این دارو را بدون توصیه پزشک به کودک ندهید.

مصرف سابریل (خوراکی) در دوران بارداری و شیردهی

بر اساس دسته بندی های بارداری،FDA نمی توان ریسک را رد کرد.

مصرف داروهای تشنجی را در دوران بارداری بدون نظر پزشک شروع یا متوقف نکنید. تشنج در دوران بارداری می تواند به مادر و نوزاد آسیب برساند. اگر باردار شدید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در حین استفاده از ویگاباترین نباید شیردهی کنید.

داروهای موجود در بازار ایران

قرص روکشدار سابریل ۵۰۰ میلی گرم

سابریل - درمان صرع, درمان تشنج, داروی ضد صرع, داروی ضد تشنج, داروی صرع, داروی تشنج - %d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%87%d8%a7

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد امتیازات 16

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا