داروها

تکفیدرا (دی متیل فومارات)

Tecfidera

همه آنچه باید درباره‌ تکفیدرا یا دی متیل فومارات بدانید

دی متیل فومارات (Dimethyl fumarate) یا تکفیدرا (Tecfidera) دارویی تجویز شده با نام تجاری است که برای درمان اشکال عود کننده بیماری ام اس (MS) استفاده می شود.

بررسی کلی

نکات برجسته درباره‌ی تکفیدرا

تکفیدرا (دی متیل فومارات) دارویی تجویز شده با نام تجاری است که برای درمان اشکال عودکننده بیماری ام اس (MS) استفاده می شود.

تکفیدرا به عنوان یک درمان اصلاح کننده بیماری برای بیماری ام اس طبقه بندی می شود. در طی دو سال خطر عود ام اس را تا 49 درصد کاهش می دهد. همچنین خطر ابتلا به ناتوانی جسمی بدتر را حدود 38 درصد کاهش می دهد.

تکفیدرا به صورت کپسول خوراکی با تأخیر منتشر می شود و در دو دوز وجود دارد: کپسول 120 میلی گرم و کپسول 240 میلی گرم.

تکفیدرا حاوی داروی دی متیل فومارات است.

مکانیسم عمل تکفیدرا چیست؟

مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) یک بیماری خود ایمنی است. با این نوع شرایط، سیستم ایمنی بدن که با بیماری مقابله می کند، سلولهای سالم را برای مهاجمان دشمن اشتباه می گیرد و به آنها حمله می کند. این می تواند باعث التهاب مزمن شود.

تصور می شود که با ام اس، این التهاب مزمن باعث آسیب عصبی، از جمله دمیلینه شدن که باعث بسیاری از علائم ام اس می شود، شود. تصور می شود استرس اکسیداتیو (OS) باعث این آسیب شود. سیستم عامل عدم تعادل مولکول های خاصی در بدن شما است.

تصور می شود که تکفیدرا با تولید پروتئینی به نام Nrf2 در بدن به درمان ام اس کمک می کند. تصور می شود این پروتئین به بازیابی تعادل مولکولی بدن کمک می کند. این اثر به نوبه خود به کاهش آسیب های ناشی از التهاب و سیستم عامل کمک می کند.

علاوه بر این، تکفیدرا برخی از عملکردهای سلول ایمنی بدن را تغییر می دهد تا برخی از پاسخهای التهابی را کاهش دهد. همچنین ممکن است از فعال شدن سلولهای ایمنی خاص در بدن جلوگیری کند. این اثرات همچنین می تواند به کاهش علائم ام اس کمک کند.

چه مدت طول می کشد تا اثر تکفیدرا شروع شود؟

تکفیدرا بلافاصله بعد از مصرف در بدن شما شروع به کار می کند، اما ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به اثر کامل خود برسد.

در حالی که اثر می کند، ممکن است پیشرفت زیادی در علائم خود مشاهده نکنید. به این دلیل که عمدتا برای جلوگیری از عود است.

نحوه مصرف تکفیدرا چیست؟

دوز تکفیدرا

اطلاعات زیر دوزهایی را توصیف می کند که معمولاً استفاده می شوند یا توصیه می شوند. با این حال، حتما دوز مصرفی پزشک برای شما تجویز کنید. پزشک شما بهترین دوز را متناسب با نیاز شما تعیین می کند.

دوز مصرفی در بیماری مولتیپل اسکلروزیس

وقتی تکفیدرا شروع می شود، دوز مصرفی 120 میلی گرم دو بار در روز برای هفت روز اول است. بعد از این هفته اول ، دوز مصرفی به 240 میلی گرم دو بار در روز افزایش می یابد. این دوز نگهداری طولانی مدت است.

برای افرادی که عوارض جانبی آزار دهنده ای از تکفیدرا دارند، می توان دوز نگهدارنده را به طور موقت به 120 میلی گرم دو بار در روز کاهش داد. دوز نگهدارنده بالاتر 240 میلی گرم دو بار در روز باید ظرف چهار هفته دوباره شروع شود.

زمان سنجی

تکفیدرا دو بار در روز مصرف می شود. معمولاً همراه با وعده صبح و عصرانه مصرف می شود.

مصرف تکفیدرا همراه با غذا

تکفیدرا را باید همراه با غذا مصرف کرد. این می تواند به کاهش اثر جانبی گرگرفتگی کمک کند. همچنین با مصرف 325 میلی گرم آسپرین 30 دقیقه قبل از مصرف تکفیدرا، گرگرفتگی را می توان کاهش داد.

آیا می توان تکفیدرا را خرد کرد؟

تکفیدرا نباید خرد شود، یا باز شود و روی غذا پاشیده شود. کپسول های تکفیدرا باید کامل بلعیده شوند.

مصرف بیش از حد تکفیدرا

مصرف بیش از حد این دارو می تواند خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.

علائم مصرف بیش از حد

علائم مصرف بیش از حد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اسهال
 • حالت تهوع
 • گرگرفتگی
 • استفراغ
 • راش
 • ناراحتی معده
 • سردرد

در صورت مصرف بیش از حد چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید مقدار زیادی از این دارو را مصرف کرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید یا بلافاصله به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید.

موارد منع مصرف

تکفیدرا در بیمارانی که بیش از حد حساسیت شناخته شده به دی متیل فومارات یا هرگونه مواد کمکی دارند منع مصرف دارد.

نگهداری

تکفیدرا باید در دمای اتاق، 59 درجه فارنهایت تا 86 درجه فارنهایت (15 درجه سانتیگراد تا 30 درجه سانتیگراد) نگهداری شود. باید در ظرف اصلی نگهداری شود و از نور در امان باشد.

عوارض جانبی تکفیدرا چیست؟

تکفیدرا می تواند عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست زیر شامل برخی از عوارض جانبی اصلی است که ممکن است هنگام مصرف تکفیدرا رخ دهد. این لیست شامل تمام عوارض جانبی احتمالی نیست.

عوارض جانبی شایع تر

عوارض جانبی شایع تکفیدرا عبارتند از:

 • گرگرفتگی (قرمز شدن صورت و گردن)
 • ناراحتی معده
 • دل درد
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • خارش پوست
 • راش

این عوارض جانبی ممکن است طی چند هفته کاهش یافته یا از بین بروند. اگر شدت آنها بیشتر است یا از بین نمی روند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گرگرفتگی شدید
 • لکوآنسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده (PML)
 • کاهش سطح گلبول های سفید خون (لنفوپنی)
 • آسیب کبدی
 • واکنش شدید آلرژیک

لکوآنسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده 

لکوآنسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده (PML) عفونت تهدید کننده زندگی مغز ناشی از ویروس JC است. این فقط در افرادی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن آنها به طور کامل کار نمی کند. به ندرت، لکوآنسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده در افراد مبتلا به بیماری ام اس که از تکفیدرا استفاده می کردند، رخ داده است. در این موارد، افرادی که دچار لکوآنسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده شدند نیز دچار کاهش سطح گلبول های سفید خون بوده اند.

برای کمک به جلوگیری از لکوآنسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده، پزشک در طول دوره درمان شما به طور منظم آزمایش خون را برای بررسی سطح گلبول های سفید خون و گاهی ام ار ای مغزی را انجام می دهد. اگر سطح گلبول های سفید خون شما خیلی کم شود، پزشک ممکن است توصیه کند که تکفیدرا را قطع کنید.

پزشک شما همچنین شما را از نظر علائم لکوآنسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده در حین مصرف دارو کنترل می کند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ضعف در یک طرف بدن شما
 • مشکلات بینایی
 • کندی و کاهش حرکات
 • مشکلات حافظه
 • گیجی

اگر هنگام مصرف تکفیدرا این علائم را دارید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک شما به احتمال زیاد آزمایشاتی را برای بررسی اینکه آیا لکوآنسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده دارید یا خیر انجام می دهد و ممکن است با استفاده از تکفیدرا درمان شما را متوقف کند.

گرگرفتگی

گرگرفتگی (قرمز شدن صورت یا گردن) از عوارض جانبی رایج تکفیدرا است. در 40٪ افرادی که این دارو را مصرف می کنند اتفاق می افتد. اثرات گرگرفتگی معمولاً بلافاصله پس از شروع مصرف تکفیدرا اتفاق می افتد و سپس در طی چند هفته بهبود می یابند یا از بین می روند.

در بیشتر موارد، گرگرفتگی از شدت خفیف تا متوسط ​​است و علائم آن شامل موارد زیر است:

 • احساس گرما در پوست
 • قرمزی پوست
 • خارش
 • احساس سوزش

برای برخی، علائم گرگرفتگی می تواند شدید و غیر قابل تحمل شود. حدود 3 درصد از افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند در نهایت در اثر گرگرفتگی شدید، دارو را قطع می کنند.

مصرف تکفیدرا همراه با غذا می تواند به کاهش گرگرفتگی کمک کند. مصرف آسپرین 30 دقیقه قبل از مصرف تکفیدرا نیز می تواند کمک کند.

لنفوپنی

تکفیدرا می تواند باعث لنفوپنی، کاهش سطح گلبول های سفید خون به نام لنفوسیت ها شود. لنفوپنی می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. علائم لنفوپنی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی
 • مفاصل دردناک

پزشک قبل و حین درمان شما با تکفیدرا آزمایش خون را انجام می دهد. اگر سطح لنفوسیت شما خیلی کم شود، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که مصرف تکفیدرا را برای مدت زمان مشخص یا به طور دائم قطع کنید.

اثرات کبدی

تکفیدرا ممکن است باعث افزایش برخی از آنزیم های کبدی شود که با آزمایش خون اندازه گیری می شوند. این افزایش معمولاً در شش ماه اول درمان اتفاق می افتد.

برای بیشتر افراد، این افزایش ها مشکلی ایجاد نمی کنند. اما برای تعداد کمی از افراد ممکن است شدید شده و نشان دهنده آسیب کبدی باشد. علائم آسیب کبدی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • زردی پوست یا سفیدی چشم شما

قبل و در طول درمان با تکفیدرا، پزشک آزمایش خون برای بررسی عملکرد کبد شما انجام می دهد. اگر آنزیم های کبدی شما بیش از حد افزایش یابد، ممکن است پزشک شما را از قطع این دارو منصرف کند.

واکنش شدید آلرژیک

واکنشهای آلرژیک جدی، از جمله آنافیلاکسی، می تواند در برخی از افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند، رخ دهد. این می تواند در هر زمان از درمان اتفاق بیفتد. علائم واکنش آلرژیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل تنفس
 • بثورات پوستی یا کهیر
 • تورم لب، زبان، گلو

اگر واکنش آلرژیک دارید، بلافاصله با پزشک نورولوژیست خود تماس بگیرید. اگر علائم شما شدید است به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید.

اگر در گذشته واکنش آلرژیک جدی به این دارو داشته اید، ممکن است دیگر نتوانید آن را مصرف کنید. استفاده مجدد از این دارو می تواند کشنده باشد. اگر قبلاً به این دارو واکنش نشان داده اید ، قبل از مصرف مجدد با پزشک خود صحبت کنید.

راش

حدود 8 درصد از افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند، پس از چند روز مصرف تکفیدرا، بثورات پوستی خفیف پیدا می کنند. با ادامه استفاده ممکن است بثورات از بین بروند. اگر از بین نرفت یا آزار دهنده شد، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر بعد از مصرف دارو بثورات ظاهر شود، این می تواند یک واکنش آلرژیک باشد. اگر در تنفس یا تورم لب یا زبان خود نیز مشکل دارید، این می تواند یک واکنش شدید آنافیلاکتیک باشد. اگر فکر می کنید به این دارو واکنش آلرژیک شدید دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

ریزش مو

ریزش مو عارضه جانبی نیست که در مطالعات تکفیدرا رخ داده است. با این حال، برخی از افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند ریزش مو داشته اند.

در یک گزارش، خانمی که شروع به مصرف تکفیدرا کرده بود پس از دو تا سه ماه مصرف دارو شروع به ریزش مو کرد. ریزش موی او پس از دو ماه ادامه مصرف دارو آهسته شد و موهای او دوباره رشد کرد.

افزایش وزن / کاهش وزن

افزایش وزن یا کاهش وزن یک عارضه جانبی نیست که در مطالعات تکفیدرا رخ داده است. با این حال، برخی از افرادی که این دارو را مصرف می کنند، اضافه وزن پیدا کرده اند. برخی دیگر هنگام مصرف تکفیدرا کاهش وزن داشته اند. مشخص نیست که آیا تکفیدرا دلیل افزایش یا کاهش وزن است.

خستگی

افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند می توانند خستگی را تجربه کنند. در یک مطالعه، خستگی در 17 درصد از افرادی که آن را مصرف کرده اند اتفاق افتاده است. این عارضه جانبی ممکن است با ادامه استفاده از دارو کاهش یافته یا از بین برود.

دل درد

حدود 18 درصد افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند درد معده دارند. این عارضه جانبی در طی ماه اول درمان شایع است و معمولاً با ادامه استفاده از دارو کاهش یا از بین می رود.

اسهال

حدود 14 درصد افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند دچار اسهال می‌شوند. این عارضه جانبی در طول ماه اول درمان شایع است و معمولاً با ادامه استفاده کاهش می یابد یا از بین می رود.

تأثیر بر اسپرم یا باروری مردان

مطالعات انسانی اثر تکفیدرا بر اسپرم یا باروری مردان را ارزیابی نکرده است. در مطالعات حیوانی، تکفیدرا تاثیری در باروری نداشته است، اما مطالعات روی حیوانات همیشه آنچه در انسان اتفاق می افتد پیش بینی نمی کند.

سردرد

بعضی از افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند دچار سردرد میشوند. با این حال، مشخص نیست که آیا تکفیدرا دلیل آن است. در یک مطالعه، 16 درصد از افرادی که تکفیدرا مصرف می کردند سردرد داشتند، اما سردرد بیشتر در افرادی که قرص دارونما مصرف می کردند اتفاق افتاد.

خارش

حدود 8 درصد افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند دچارخارش پوست می‌شوند. این اثر ممکن است با ادامه استفاده از دارو برطرف شود. اگر از بین نرفت یا آزار دهنده شد، با پزشک خود صحبت کنید.

افسردگی

بعضی از افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند، روحیه افسرده ای دارند. با این حال، مشخص نیست که آیا تکفیدرا دلیل آن است. در یک مطالعه، 8 درصد از افرادی که تکفیدرا مصرف کردند، احساس افسردگی داشتند، اما این اتفاق بیشتر در افرادی که قرص دارونما مصرف می کردند، اتفاق می افتد.

اگر علائمی از افسردگی دارید که آزار دهنده است، با پزشک خود در مورد راه های بهبود روحیه خود صحبت کنید.

زونا

در مطالعات بالینی، تکفیدرا خطر زونا را افزایش نداد. با این حال، یک گزارش معتبر از زونا در زنی مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس وجود دارد که تکفیدرا را مصرف کرده است.

سرطان

در مطالعات بالینی، تکفیدرا خطر سرطان را افزایش نمی دهد. در حقیقت، برخی از محققان در حال بررسی منبع معتبر هستند که آیا تکفیدرا می تواند به پیشگیری یا درمان برخی سرطان ها کمک کند یا خیر.

حالت تهوع

حدود 12 درصد افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند حالت تهوع دارند. این اثر ممکن است با ادامه استفاده از دارو برطرف شود. اگر از بین نرفت یا آزار دهنده شد ، با پزشک خود صحبت کنید.

یبوست

در مطالعات بالینی تکفیدرا یبوست گزارش نشده است. با این حال، افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند، گاهی یبوست دارند. مشخص نیست که آیا این یک عارضه جانبی تکفیدرا است.

نفخ شکم

در مطالعات بالینی تکفیدرا نفخ شکم گزارش نشده است. با این حال، افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند گاهی اوقات نفخ دارند. مشخص نیست که آیا این یک عارضه جانبی تکفیدرا است.

بیخوابی

در مطالعات بالینی تکفیدرا بی خوابی (مشکل خوابیدن یا خواب ماندن) گزارش نشده است. با این حال، افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند گاهی بی خوابی دارند. مشخص نیست که آیا این یک عارضه جانبی دارو است.

کبودی

در مطالعات بالینی، تکفیدرا خطر کبودی را افزایش نمی دهد. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به ام اس می گویند که اغلب کبودی دارند. دلیل این امر روشن نیست. چند نظریه در زیر ذکر شده است.

 • با پیشرفت بیماری ام اس، حفظ تعادل و هماهنگی می تواند دشوارتر شود. این می تواند منجر به برخورد با چیزها یا سقوط شود، که هر دو می توانند کبودی ایجاد کنند.
 • فرد مبتلا به ام اس که از تکفیدرا استفاده می کند ممکن است برای جلوگیری از گرگرفتگی از آسپرین نیز استفاده کند. آسپرین می تواند کبودی را افزایش دهد.
 • افرادی که استروئید مصرف کرده اند ممکن است پوست نازک تری داشته باشند که باعث کبودی راحت تری می شود. بنابراین افراد مبتلا به ام اس که سابقه استفاده از استروئید را دارند، می توانند کبودی بیشتری را تجربه کنند.

اگر هنگام مصرف تکفیدرا نگران کبودی هستید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای بررسی علل دیگر انجام دهد.

درد مفصل

درد مفصل می تواند در افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند، ایجاد شود. در یک مطالعه، 12 درصد از افرادی که تکفیدرا مصرف کردند، درد مفصل داشتند. گزارش دیگر سه نفر را توصیف کرد که پس از شروع تکفیدرا دچار درد مفصلی یا عضلانی متوسط ​​تا شدید بودند.

این عارضه جانبی ممکن است با ادامه استفاده از دارو کاهش یافته یا از بین برود. با قطع تکفیدرا، درد مفصل نیز می تواند بهبود یابد.

خشکی دهان

در مطالعات بالینی تکفیدرا خشکی دهان گزارش نشده است. با این حال، افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند، گاهی دهانشان خشک است که مشخص نیست آیا این یک عارضه جانبی تکفیدرا است.

اثرات روی چشم

عوارض جانبی مربوط به چشم در مطالعات بالینی تکفیدرا گزارش نشده است. با این حال، برخی از افرادی که این دارو را مصرف می کنند گفته اند که علائمی از قبیل:

 • خشکی چشم
 • انقباض چشم
 • تاری دید

مشخص نیست که این اثرات چشمی توسط دارو ایجاد می شود یا توسط چیز دیگری ایجاد می شود. اگر این اثرات را دارید و از بین نمی روند یا آزار دهنده می شوند، با پزشک خود صحبت کنید.

علائم شبیه آنفولانزا

آنفلوآنزا یا علائم شبیه آنفولانزا در مطالعاتی که در مورد افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند وجود دارد. در یکی از این مطالعه ها، 6 درصد از افرادی که دارو مصرف کرده اند این اثرات را داشته اند، اما این عوارض بیشتر در افرادی که قرص دارونما مصرف کرده اند اتفاق می افتد.

عوارض جانبی طولانی مدت

مطالعات ارزیابی اثرات تکفیدرا از دو تا شش سال به طول انجامیده است. در یک مطالعه منبع معتبر به مدت شش سال، شایعترین عوارض جانبی عبارتند از:

 • عود ام اس
 • گلودرد یا آبریزش بینی
 • گرگرفتگی
 • عفونت تنفسی
 • عفونت مجاری ادراری
 • سردرد
 • اسهال
 • خستگی
 • دل درد
 • درد در پشت، بازوها یا پاها

اگر از تکفیدرا استفاده می کنید و عوارض جانبی دارید که از بین نمی روند یا شدید یا آزار دهنده نمی شوند، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است روشهایی را برای کاهش یا از بین بردن عوارض جانبی پیشنهاد دهند، یا ممکن است پیشنهاد کنند که شما دارو را قطع کنید.

تکفیدرا برای پسوریازیس

تکفیدرا بدون برچسب برای درمان پسوریازیس استفاده می شود. استفاده از برچسب زمانی است که دارویی برای درمان یک بیماری تأیید شده باشد اما برای درمان بیماری دیگری استفاده شود.

در یک مطالعه بالینی منبع معتبر، حدود 33 درصد از افرادی که تکفیدرا را مصرف می کردند پلاک های آنها پس از 16 هفته درمان روشن یا تقریبا کاملاً پاک شده بود. در حدود 38 درصد از افرادی که این دارو را مصرف می کنند 75 درصد در شاخص شدت پلاک و منطقه تحت تأثیر بهبود یافته است.

گزینه های جایگزین تکفیدرا

چندین دارو برای درمان اشکال عودکننده مولتیپل اسکلروزیس (MS) در دسترس است. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • اینترفرون بتا -1a (Avonex ،Rebif)
 • اینترفرون بتا -1b (بتاسرون)
 • گلاتیرامر استات (کوپاکسون، گلاتوپا)
 • ایمونوگلوبولین IV (Bivigam ،ammagard، دیگران)

آنتی بادی های مونوکلونال مانند:

 • alemtuzumab (Lemtrada)
 • natalizumab (تای سابری)
 • rituximab (ریتوکسان)
 • ocrelizumab (Ocrevus)
 • fingolimod (گیلنیا)
 •  teriflunomide (Aubagio)

توجه: برخی از داروهایی که در اینجا ذکر شده اند، برای درمان اشکال عودکننده ام اس استفاده می شوند.

تکفیدرا در مقابل Protandim

تکفیدرا داروی مورد تایید FDA برای درمان اشکال عودکننده مولتیپل اسکلروزیس (MS) است. چندین مطالعه بالینی نشان داده است که می تواند از عود بیماری ام اس و کند شدن ناتوانی جسمی جلوگیری کند.

Protandim یک مکمل غذایی است که حاوی چندین ماده مختلف است، از جمله:

 • خار شیر
 • گیلاس زمستانی – پنیر باد
 • چای سبز
 • زردچوبه
 • باکوپا

برخی ادعا می کنند که Protandim مانند تکفیدرا کار می کند. Protandim گاهی اوقات ” تکفیدرا طبیعی” نامیده می شود.

با این حال، پروتاندیم هرگز در افراد مبتلا به MS مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین، هیچ تحقیق بالینی قابل اعتمادی برای کارایی آن وجود ندارد.

توجه: اگر پزشک شما تکفیدرا را برای شما تجویز کرده است، آن را با Protandim جایگزین نکنید. اگر می خواهید سایر گزینه های درمانی را کشف کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

تکفیدرا و الکل

تکفیدرا با الکل ارتباط برقرار نمی کند. با این حال، الکل ممکن است عوارض جانبی خاصی از تکفیدرا را بدتر کند، مانند:

 • اسهال
 • حالت تهوع
 • گرگرفتگی

هنگام مصرف تکفیدرا از نوشیدن مقادیر زیاد الکل خودداری کنید.

تعاملات تکفیدرا

تکفیدرا ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد. در زیر لیستی از داروهایی که ممکن است با تکفیدرا تداخل داشته باشند آورده شده است. این لیست ممکن است شامل تمام داروهایی که ممکن است با تکفیدرا تداخل داشته باشند نباشد.

تداخلات دارویی مختلف می تواند تأثیرات متفاوتی ایجاد کند. به عنوان مثال، برخی می توانند در عملکرد دارو اختلال ایجاد کنند، در حالی که برخی دیگر باعث افزایش عوارض جانبی می شوند.

قبل از مصرف تکفیدرا، حتماً تمام داروهای تجویز شده، بدون نسخه و سایر داروهای مصرفی را به پزشک و داروساز خود بگویید. همچنین در مورد ویتامین ها، گیاهان و مکمل هایی که استفاده می کنید به آنها بگویید. به اشتراک گذاری این اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا از تعاملات احتمالی جلوگیری کنید.

تکفیدرا و اکرلیزوماب (Ocrevus)

مصرف تکفیدرا با اکرلیزوماب می تواند خطر سرکوب سیستم ایمنی و در نتیجه عفونت های جدی را افزایش دهد. سرکوب سیستم ایمنی زمانی است که سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود.

تکفیدرا و ایبوپروفن

هیچ تداخل شناخته شده ای بین ایبوپروفن و تکفیدرا وجود ندارد.

تکفیدرا و آسپرین

هیچ فعل و انفعال شناخته شده ای بین آسپرین و تکفیدرا وجود ندارد. آسپرین معمولاً 30 دقیقه قبل از مصرف تکفیدرا برای جلوگیری از گرگرفتگی استفاده می شود.

هشدارها برای تکفیدرا

تکفیدرا (دی متیل فومارات) ممکن است سبب کاهش تعداد لنفوسیت ها گردد، لازم به ذکر است آزمایش CBC ، 6 ماه پیش از شروع مصرف دارو و سپس حداقل سالی یکبار برای بیماران، توصیه می شود.
تکفیدرا (دی متیل فومارات) ممکن است سبب افزایش آنزیم های کبدی شود.
تکفیدرا ® (دی متیل فومارات) ممکن است سبب دفع پروتئین در ادرار شود.
در طول درمان با تکفیدرا (دی متیل فومارات)، استفاده از واکسن های ویروسی زنده ضعیف شده توصیه نمی گردد.
مصرف تکفیدرا (دی متیل فومارات) ممکن است سبب کاهش اثربخشی داروهای پیشگیری کننده از بارداری خوراکی گردد به همین دلیل به زنان مصرف کننده این دارو توصیه می شود از راه پیشگیری دیگری استفاده نمایند.

قبل از مصرف تکفیدرا، در مورد هر گونه شرایط پزشکی که دارید با پزشک خود صحبت کنید. اگر شرایط پزشکی خاصی داشته باشید ممکن است تکفیدرا برای شما مناسب نباشد. این شرایط عبارتند از:

سرکوب سیستم ایمنی

اگر سیستم ایمنی بدن شما سرکوب شود، تکفیدرا ممکن است این وضعیت را بدتر کند. این اثر می تواند خطر ابتلا به عفونت های جدی را افزایش دهد.

بیماری کبد

تکفیدرا می تواند باعث آسیب کبدی شود. اگر قبلاً به بیماری کبد مبتلا شده اید، ممکن است وضعیت شما را بدتر کند.

اطلاعات تخصصی برای تکفیدرا

اطلاعات زیر برای پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی ارائه شده است.

مکانیسم عمل

مکانیسم عملکرد تکفیدرا پیچیده است و کاملاً شناخته نشده است. از طریق اثرات ضد التهابی و اثرات آنتی اکسیدانی برای بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) کار می کند. تصور می شود که التهاب و استرس اکسیداتیو فرایندهای مهم آسیب شناختی در بیماران مبتلا به ام اس هستند.

تکفیدرا باعث ایجاد مسیر آنتی اکسیدانی فاکتور 1 هسته ای (مشتق از گلبول قرمز 2) مانند 2 (Nrf2) می شود که از آسیب اکسیداتیو در سیستم عصبی مرکزی محافظت می کند و از بین برنده شدن عصب را کاهش می دهد.

تکفیدرا همچنین مسیرهای ایمنی متعددی را که مربوط به گیرنده های عوارضی هستند ، مهار می کند که تولید سیتوکین التهابی را کاهش می دهد. تکفیدرا همچنین فعالیت سلولهای T ایمنی را کاهش می دهد.

فارماکوکینتیک و متابولیسم

پس از تجویز خوراکی تکفیدرا، به سرعت توسط استرازها به متابولیت فعال خود، مونومتیل فومارات (MMF) متابولیزه می شود. بنابراین، دی متیل فومارات در پلاسما قابل اندازه گیری نیست.

زمان حداکثر غلظت MMF (Tmax) 2-2.5 ساعت است.

بازدم دی اکسید کربن عامل از بین بردن 60 درصد دارو است. از بین بردن کلیه و مدفوع مسیرهای جزئی است.

نیمه عمر مونومتیل فومارات حدود یک ساعت است.

بارداری و تکفیدرا

مطالعات حیوانی نشان می دهد که تکفیدرا ممکن است برای جنین مضر باشد و مصرف آن در دوران بارداری خطرناک باشد. با این حال، مطالعات حیوانی همیشه آنچه در انسان اتفاق می افتد پیش بینی نمی کند.

مطالعات اثرات تکفیدرا را در مورد بارداری یا نقایص مادرزادی در انسان ارزیابی نکرده اند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، در مورد اینکه آیا باید تکفیدرا استفاده کنید با پزشک خود صحبت کنید.

شیردهی و تکفیدرا

هنوز مطالعات کافی انجام نشده است که نشان دهد تکفیدرا در شیر مادر ظاهر می شود یا خیر.

برخی از متخصصان توصیه می کنند هنگام مصرف این دارو از شیردهی خودداری کنید. با این حال، دیگران نمی کنند. اگر از تکفیدرا استفاده می کنید و می خواهید به کودک خود شیر دهید، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای احتمالی صحبت کنید.

سؤالات متداول

اگر دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر تقریباً نوبت به دوز بعدی رسیده است، فقط آن یک دوز را مصرف کنید. سعی نکنید با مصرف همزمان دو دوز عقب نمانید.

بله، این دارو به مدت طولانی مصرف می شود.

دقیقاً مشخص نیست که چرا تکفیدرا باعث برافروختگی می شود. با این وجود، این امر احتمالاً به اتساع (گشاد شدن) رگ های خونی در صورت محل برافروختگی مربوط می شود.

ممکن است نتوانید به طور کامل از گرگرفتگی ناشی از تکفیدرا جلوگیری کنید، اما دو کار وجود دارد که می توانید برای کاهش آن انجام دهید:

 • تکفیدرا را به همراه یک وعده غذایی مصرف کنید.
 • 325 میلی گرم آسپرین 30 دقیقه قبل از مصرف تکفیدرا مصرف کنید.

اگر این مراحل کمکی نکرد و همچنان گرگرفتگی آزار دهنده ای دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

برخی از افرادی که تکفیدرا مصرف می کنند، می گویند احساس خستگی می کنند. با این حال، احساس خستگی یا خواب آلودگی عوارضی نیستند که در مطالعات بالینی تکفیدرا مشاهده شده است.

تکفیدرا بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد. برخی از عملکردهای سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد تا پاسخ های التهابی را کاهش دهد. همچنین ممکن است باعث کاهش فعال شدن برخی سلولهای ایمنی شود.

با این حال، تکفیدرا معمولاً به عنوان یک سرکوب کننده سیستم ایمنی دسته بندی نمی شود. گاهی اوقات یک تنظیم کننده سیستم ایمنی نامیده می شود، به این معنی که برخی از عملکردهای سیستم ایمنی بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.

تکفیدرا باعث حساسیت بیشتر پوست شما در برابر آفتاب نمی شود مانند برخی داروها. با این حال، اگر احساس گرگرفتگی از تکفیدرا کنید، قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند احساس گرگرفتگی را بدتر کند.

مشخص شده است که تکفیدرا در طی دو سال عود ام اس را تا 49 درصد کاهش می دهد. همچنین مشخص شده است که خطر ابتلا به ناتوانی جسمی بدتر را حدود 38 درصد کاهش می دهد.

معمول است که داروها با دوز کمتری شروع می شوند و بعداً افزایش می یابند. این به بدن شما این امکان را می دهد که با تنظیم دارو، دوز کمتری را پردازش کند.
برای تکفیدرا، شما با دوز کمتری از 120 میلی گرم دو بار در روز در طول هفت روز اول شروع می کنید. بعد از آن، دوز مصرفی به 240 میلی گرم دو بار در روز افزایش می یابد و این همان دوزی است که می توانید در آن بمانید. با این حال، اگر عوارض جانبی زیادی با دوز بالاتر دارید، ممکن است پزشک برای مدتی دوز شما را کاهش دهد.

بله. قبل از شروع مصرف تکفیدرا، پزشک آزمایش خون برای بررسی تعداد سلول های خونی و عملکرد کبد شما را انجام می دهد. این آزمایشات احتمالاً در طول درمان با دارو تکرار می شوند. برای سال اول درمان، این آزمایشات معمولاً حداقل هر شش ماه انجام می شود.

داروهای موجود در بازار ایران

کپسول دیفوزل ۱۲۰ میلی‌گرم
کپسول دیفوزل ۲۴۰ میلی‌گرم

تکفیدرا (دی متیل فومارات) - داروی ام اس, ام اس, Multiple sclerosis, MS - %d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%87%d8%a7

کپسول سینوتک ۱۲۰ میلی‌گرم
کپسول سینوتک ۲۴۰ میلی‌گرم

کپسول میلوبایوکس ۱۲۰ میلی‌گرم
کپسول میلوبایوکس ۲۴۰ میلی‌گرم

تکفیدرا (دی متیل فومارات) - داروی ام اس, ام اس, Multiple sclerosis, MS - %d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%87%d8%a7

کپسول زادیوا ۱۲۰ میلی‌گرم
کپسول زادیوا ۲۴۰ میلی‌گرم

کپسول تکزیفوما ۱۲۰ میلی‌گرم
کپسول تکزیفوما ۲۴۰ میلی‌گرم

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد امتیازات 15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا